IVAN VOTAVA

Tedy ne všechny. Jen ty, kteří mě dokáží rozveselit. Anebo naštvat. Těmi samozřejmě nejsou ti s vrtačkou v ruce, ale komici, kteří mají možnost se prezentovat v médiích. Například takový Prezident České stomatologické komory. Jakže se jmenuje, ale vždyť je to fuk. Takových jako je on je povícero. Třeba jeden bývalý ministr zdravotnictví.

No a tenhle odborník se vyjádřil, že plomby lidi nezruinují a tudíž si je všechny mohou hradit ze svého, protože každý člověk je plně odpovědný za stav svého chrupu. On sám má plomby dvě.

Z této logiky pak plyne, že si za všechno můžeme sami. Ti co mají problémy s páteří, se určitě hrbili, ti co špatně vidí, si kazili oči, protože moc četli, chřipka či zápal plic je z toho, že nenosíme čepice a jezdíme hromadnou dopravou, klouby máme zničené, neboť moc sportujeme a nadváhu máme, jelikož sportujeme málo. Měli bychom všichni stát před soudem, poněvadž si záměrně poškozujeme vlastní zdraví a tím neoprávněně sosáme peníze ze zdravotních pojišťoven.

Soudím, že tenhle pan „doktor“ by ve svých třiašedesáti letech už mohl mít rozum. Asi nemá. Může se pak jeden divit, že dochází k mezigenerační nesnášenlivosti? Ani se těm mladým nedivím, že kvůli takovým, jako je on a jeho soukmenovci, ty staré nesnáší.

Pominu-li, že jemu dal ty dvě plomby nějaký kamarád zadarmo, v rámci solidární akce ruka ruku myje, kterou neuhlídá ani EET, docházím k tomu, že tento přístup se dá aplikovat v širokém měřítku. Myslím, že na něm a jemu podobným by se mělo, v rámci pilotního programu, testovat samoplátectví ve všech oborech zdravotnictví.

Uvedu pár příkladů. Sportovat se musí, třeba jezdit na kole, aby člověk nebyl tlustej. No, a pokud účastník pilotního programu z toho kola někde spadne a rozbije si hubu tak, že přijde o všechny zuby, tak si tu léčbu zacvaká, vč. nových zubů, pěkně ze svého. Vlezl na to kolo sám, tak je i za pád z něj plně odpovědný. Pokud si při tom ještě zlomí ruku a nohu, bude si muset, ze stejného důvodu, zaplatit sádru. Kilo sádry stojí v hobby marketu do dvacky, to přece nikoho nezruinuje. A pokud jí bude potřebovat víc, dostane množstevní slevu.

Dále by mělo být zveřejněno číslo účtu, kam by občané posílali peníze na chudé stomatology, aby mohli v klidu vyhrožovat, že zdrhnou za hranice. Kromě toho by bylo vhodné zubaře vyjmout z působnosti Ministerstva zdravotnictví a začlenit je pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, nebo lépe pod Ministerstvo životního prostředí, které by pak mohlo odpovědněji posoudit, zda jim nejde od vrtačky toxický kouř.

A posledním důležitým bodem pilotního programu je, že budou muset být okamžitě vyloučeni z České stomatologické společnosti všichni zubní lékaři, kteří mají jeden jediný zubní kaz, byť opravený.