IVO HAVLÍK

Na výstavě, kterou připravila havlíčkobrodská Galerie výtvarného umění, se milovníci výtvarného umění mohli blíže seznámit s tvorbou významného českého malíře, grafika, ilustrátora, autora filmů a knih Kamila Lhotáka (19121990).

Ač z hlediska výtvarného vzdělání Lhoták byl samouk, jeho dílo je velmi kultivované a obsáhlé. Miloval dopravní prostředky, měl rád svérázný svět městských periferií, letišť, ale i prvních autovrakovišť. Vedle idealizovaných krajin s horkovzdušnými balony, vzducholoděmi, starými automobily či kostitřasy ve Lhotákově díle nacházíme i řadu lidí s různým handicapem. Je obdivuhodné, že člověk, který v dětství trpěl komplexem zapíraného dítěte a ještě si díky onemocnění obrnou nesl celoživotní pohybový handicap, nezahořkl a podle pamětníků měl velký smysl pro humor a sebeironii. Proto svým dílem přináší radost, obdiv vědě a oslavu lidského umu,” řekla historička umění Daniela Růžičková.

 

Lhotákovou celoživotní láskou zůstaly motocykly. Nebyly pro něj technickými výtvory, ale živými bytostmi, dával jim přednost i před ženami a mluvil o nich v ženském rodě. Jednostopých strojů vystřídal hodně, vybíral si typy se slabším motorem, aby jízdu zvládl s postiženou nohou. Například v roce 1962 si koupil ČZ z roku 1938. Jen o rok mladší motorka této značky byla umístěna ve vstupním prostoru výstavy. Ochotně ji zapůjčil sběratel Miroslava Culka z Polné.

 

Z Radešína na Žďársku byl ještě dovezen vzdušný balón. Jeho proutěný koš se o chlup vešel do dodávky, ale dovnitř galerie žádnými dveřmi neprošel. Vystaven proto byl za oknem na balkóně nikoli náhodou vedle obrazu Koš od balonu z roku 1939.

 

Do dějin českého malířství se Lhoták zapsal jako vrcholný představitel lyrického civilismu a magického realismu.

 

Prožil nevšední život. Narodil se v roce 1912 v pražských Holešovicích. Jeho maminka, začínající herečka Anna Kouglová, se na Žofínském plese seznámila medikem, pozdějším zakladatelem české farmakologie, Kamilem Lhotákem. Ten měl šlechtický predikát „rytíř ze Lhoty”. Strach ze společensky nerovného vztahu a poškození kariéry vedly otce Kamila Lhotáka k tomu, že si svoji lásku nevzal a celý život dbal na utajení své finanční podpory. Za 1. světové války působil jako lékař a svého syna údajně při jedné návštěvě nechtěně infikoval bacilem dětské obrany. Následkem bylo doživotní kulhání Kamila Lhotáka a celoživotní komplex fascinovaly jej ženy s fyzickým postižením, jen takové dokázal malovat i milovat.

 

Jeden z nejoriginálnějších českých výtvarných umělců zemřel 22. října 1990 ve věku 78 let. Jeho posledním dílem se příznačně stal obraz Meteor padá do moře.

 

Návštěvníci na výstavě našli Lhotákovy obrazy z galerií v Hradci Králové, Pardubicích a Jihlavě a grafiky ze sbírek mateřské organizace havlíčkobrodské Galerie výtvarného umění.