Zdeněk Hrabica hovoří s MUDr. Miroslavem Novotným

Nerad se bavím s psychiatry o politice! Cyril Höschl na samotném rozbřeskukapitalismu prohlásil, že tak dobře jako dneska jsme si ještě nikdy u nás nežili. Budiž! Psychiatr (ale nejenom) Max Kašparů sloučil nacismus s komunismem a nacisty s komunisty. Protestoval jsem, můj tatínek – komunista byl první obětí Hitlera. Totéž učinila – nikoliv psychiatrička – Miroslava Němcová v roli vysoké ústavní činitelky. Ctím právo na odlišný názor, ale od psychiatra a vysoce postaveného politika, který jako málokdo může využívat veřejný mediální prostor, to odmítám! Co si o tom myslíte, pane doktore, vy?

Nemyslím si nic. Už ve Švejkovi je památečná věta, že v intelektuálním bordelu by měla být zvláštní sleva, že nejlepší jsou nádoby prázdné. Poslední psychiatr, co si myslel, že nějaká dohoda má být dodržena (Dayton), stojí před mezinárodním soudem, tribunálem v Haagu. A vedle něho nestojí Mařena Korbelová z Kyšperku, která zmáčkla knoflík humanitárního bombardování.

Jak se jako psychiatr díváte na české osobnosti, jejichž duševní svět se jednoho dne zcela zbořil, řekl bych zhroutil, a následně zetlel na požářišti? Pro mne jsou takovými někdejší legionářský plukovník generílního štábu Emanuel Moravec, poté kolaborant, novinář Karel Lažnovský, ale nyní i Jaromír Štětina, Karel Hvížďala, Jiřina Šiklová, Zdeněk Porybný, Rus z Rostova na Donu Alexandr Mitrofanov - na konec této řady nedohlédnu! Nejde o českou specifiku. Kde jsou subjektivní kořeny poruchy osobnosti?

Ještě chybí student Mejstřík, kterého ve Fakultním výboru SSM řídil student Růžička (za svobodna Ludva Zifčák) a zpívá se o tom v jedné písničce. Sloka začíná: „Kurva kurvě prdel urve, Buffalo Bill všechno viděl, v prdeli byl… Prdel je nejlepší kamarád.“

Co si jako psychiatr myslíte o repríze jakéhosi nepředstavitelného uctívání ikon, s jakým se setkáváme ve vztahu k Václavu Havlovi za jeho života a i tři roky po jeho smrti? Mnoho symptomů dokazuje, že se nakonec obrací v nenávist vůči protichůdným osobnostem. Nejčastěji nyní k současnému prezidentovi.

Obrazoborectví a ikonománie byla, jest a bude, viz husitství, hilsneriáda, padesátá léta a pak estébácký převrat slavený jako Velká říjnová sametová.

Co jako psychiatr spatřujete na konci tunelu?

Egon Bondy napsal v padesátých letech slavnou báseň o Tunelu:

Všechno je v prdeli

ve všední den i neděli

jenom ty filmy sovětský

ty jsou vědecký…