LENKA PROCHÁZKOVÁ

Zatímco islámský bílý kůň se rozsévačům demokracie vymkl z otěží, což rozplakalo i Mohameda a hnědý vládní teror na Ukrajině verbuje další ročníky, v Řecku se na ulicích tančí.

JAROSLAVA DVOŘÁKOVÁ

Já ctím člověka bratra v každém člověku

jakékoli národnosti, ale můj vlastní národ

EVA FRANTINOVÁ

„Harante, sedni!“, okřikovala mne kdysi babička, zatímco jsem zatím tajně lepila na květované šaty – na záda její sestry Hermíny, která byla u nás na návštěvě – bonbón. To bylo ještě před tím, než jsem na Francouzské třídě přečetla své první slovo: Tabák. Mým královstvím se stal domácí gauč. Znám básníka, kterého – v zájmu klidu – posazovali na houpacího koně. Mě házeli na gauč – doprostřed knížek. Byl mezi nimi Josef Lada, Oldřich Syrovátka, Jan Alda…

MILAN BLAHYNKA

Moře. Jistěže je to dávno lexikalizovaná a běžná metafora: „symbol množství“, definují moře Váša-Trávníček. A opravdu, dva svazky, jimiž se uzavírá devítisvazková ediceveršů Jiřího Kuběny, totiž Dílo VII/1-2, Ráno na Olympu (Host, 1076 stran, doslov Poeta laureatus svaté Moravy napsal Joseph N. Rostinský, Tokai University, Tokio, edičně připravil a svým Slovem k vydání i Kalendáriem doprovodil autor, který rovněž sestaviltři Rejstříky – názvů básní, incipitů, postav – i Loci communes a zřejmě vybral 76 stran fotografií a zredigoval 30 stran Bibliografie básnického díla JK a soupisu O JK a jeho díle) spolu se sedmi svazky Díla I-VI z let 1998-2008 nemají u nás sobě rovna.

FRANTIŠEK UHER

David Růžička není na české básnické scéně nováčkem a pro čtenáře sledující jeho literární úsilí zajisté není překvapením vzhledově z počátku poněkud matoucí sbírka HORIZONT UDÁLOSTÍ (nakladatelství Pavel Mervart v Červeném Kostelci, výtvarná spolupráce Marcel Bárta, 2014).

LIBUŠE VONDRÁŠKOVÁ

Někdy si přivolám tu vzpomínku – srpnové odpoledne, do září coby kamínkem dohodil. Hřiště. Svět, kde se ještě dorozumíme. Durové tóny vylétají vysoko nad stromy, nepřehluší je ani občasné okřiknutí majitelů mollových. Pozdně letní slunce, udivený brouček, jehož lehounký vánek donesl až na houpačku, proteplený vzduch – vše modeluje podivuhodnou atmosféru. Snad se miminku do kočárku snese s lístkem odvanutým i první báseň…

MIROSLAV VEJLUPEK

„Tak, a konec srandy. Vrať to tam!“ Doktor Ptáček vystoupil z úkrytu v trnkoví zjevně spokojen, že polapil bídáka, ale zjevně rozčilen, že se bídák nestydí okrádat jeho opeřené štamgasty.

VLADIMÍR STIBOR

Mám rád vůni novin, byť jsou staré přes čtyři sta let. První vyšly v roce 1605 ve staré dobré Anglii, pak se dostaly až k nám, do zapadlých trafik i nejrůznějších krámků.

FRANTIŠEK MRÁZ

V letošním roce celý svět oslavuje 70. výročí ukončení 2. světové války – nejhorší tragédie v novodobých dějinách lidstva. Hlavní podíl na vítězství nad německým fašismem v Evropě měla Rudá armáda, jejíž vojáci obětovali v tomto boji nejvíce životů.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Nepříliš času uběhlo od projevu našeho státníka, který jadrným, ale všeobecně známým slovem označil ženský pohlavní orgán. V hospodě bývalé čtvrté cenové skupiny tento výraz a jemu podobné pronesly se a jsou slyšet často, avšak nevěnuje se jim zvýšená pozornost. Špičkuje se na adresu spolustolovníků, jejichž přízeň patří třeba jinému fotbalovému klubu. Dohadující se fandové kopacího míče ale často již desítky let nepostávali v ochozech stadionu a neznají jména současných kopálistů. Označení ženského pohlavního orgánu mezi návštěvníky hospody nemívá ani tolik úderný účinek, jako když ho pronese státník do mikrofonu a ví se o něm v mnoha zemích světa.

ALOIS REICH

Spavá nemoc

Když postihne politika

jistě mu něco schází.

Zdá se, že moudra vymýšlí

zrovna v té spací fázi.

JAN HLÁSEK

Právní stát nás má rád

V Německu právě dozuřily boje:

muži (zatím) smějí močit vstoje