JIŘÍ JÍROVEC

Když vyhrál prezidentské volby, objevily se komentáře, že to je konec světa, který známe. Jenže to říkají lidé, kteří mají krev na rukách nebo alespoň válku proti Rusku v hlavě.

Chce se říct, byl to váš svět a tak s ním jděte do hajzlu a hlavně se již nevracejte.

Kdysi jsem četl o přeslechnutém hovoru. Vedle sebe stáli dva kluci a dvě holky.

Z hloučku se ozvalo: „Můžu si čuchnout k tvý kundě?“ A ten, který se ptal, se přisunul k jedné z dívek.

Ukázalo se, že nejde o nějakou zvrhlost na veřejnosti, ale způsob přátelské komunikace, v níž kunda znamená to co holka a otázka směřovala nikoli na dívku, ale na jejího kluka. Byla navoněná a kamarád se dovolil.

Trump představuje naději. Třeba může najít cestu k Putinovi právě přes ženský. Chlape, „kdes tu krásnou kundu, co máš za milenku, splašil?“, může po svém vulgárním způsobu říct. A Putin může odpovědět, „jako bys to neznal, taky si mohu plácnout po zadku, kterou chci, a každá si ještě radostí povyskočí“. A dodá, že ta Donaldova kost je opravdu „fucking beautiful“ a rýpne si: „Donalde, proč hledáš ženský v Evropě, když je v Americe jedna velká píča vedle druhé.“

Chemie mezi významnými politiky nepostrádá na ceně, ani vznikne-li na pozadí lidovějších výrazů.

Trumpovi odpůrci se již teď snaží zamezit, aby se změnila politika USA k Rusku. Vždyť to stálo nějaké peníze dostat se tak blízko k jeho hranicím a k válce. Obávají se člověka, který zatím má neortodoxní názory. Vyhovoval jim sterilní Obama, který se na Harvardu naučil dobře mluvit, ale nemá žádnou vizi. O schopnosti něco prosadit ani nemluvě.

Trump bude pod velkým tlakem zevnitř, ale může leccos dosáhnout nepřímo. V USA uvítají jeho požadavek, aby Amerika neplatila za obranu EU. Když Evropanům dojde, kolik budou muset přihodit na zbrojení a armádu, začnou protestovat proti vyhazování peněz kvůli neexistujícímu nebezpečí.

Jestliže Trump uspěje jako oddalovatel válek, vstoupí do historie. Potřebuje ale podporu zvenčí. V Česku ji zatím má od Zemana, kdežto kavárna lká nad porážkou Clintonové a zve Albrightovou, aby indoktrinovala české studenty. Třeba jí křivdím, možná se omlouvá za to, jak zbabrala Kosovo.