IVO FENCL

Možná je pro někoho překvapení, že existuje stejnojmenný předobraz „prostředního“ člena klubu Rychlých šípů Jindry Hojera a že ten muž byl donedávna mezi námi. A co víc, jmenuje se skutečně Jindřich Hojer.

KAREL SÝS

Obdivuhodnou knihu VZPOMÍNKY NA LÉTAJÍCÍ STROJE napsal Břetislav Ditrych, takto i básník, a s nezvyklou péčí vydalo nakladatelství EPOCHA (Praha 2020). Když říkám nezvyklou, mám na mysli fakt, že takto fotograficky vybavenou knihu nalezneme jen stěží. Musím myslet i na knihy Kamila Lhotáka, věnované letectví, které byly rovněž skvěle vybaveny, nicméně polygrafie od těch dob značně pokročila.

FRANTIŠEK MAREŠ

Chtělo by se začít slovy anglického teoretika umění Johna Ruskina, který významně ovlivnil i české umělecké prostředí. Řekl: „Knihy jsou lidem tím, čím jsou perutě ptákům.“

S podtextem významu řečeného lze přistoupit, listovat a číst v obsáhlém povídkovém sborníku nazvaném DEKAMERON 2020.

MILAN BLAHYNKA

Pod marketinově ne zrovna žádoucím názvem o dětech žen a mužů (nakl. Andrej Šťastný, Zvole u Prahy 2020, 208 s.) se autor svého nového románu a nakladatelství neobracejí k senzacechtivé většině dnešní čtenářské obce, prahnoucí po skandálech, ale k lidem, kteří už vědí, že nadmíru čtivý Petr Ritter je vypravěč od pánaboha, který velice moc ví o lidech, jejich slabostech i síle a také o vztazích mezi nimi, přečasto neuvěřitelně zašmodrchaných.

JAN KRISTEK

Skutečnost, že propaganda pracuje hlavně se strachem, je asi skoro každému známa. Vzhledem k tabuizaci tématu ale není každému známo, že nejvíc úsilí je věnováno vytváření strachu ze sexu. A ještě méně je známo, že se tak děje proto, že sexuální pud se z velké míry kryje s pudem sebezáchovy.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Asi každý z nás si pamatuje, jak pokračuje básnička, jejíž začátek stojí v názvu malého zamyšlení. Bubeníček prostě svolával hochy, aby si začali hrát na vojáky.

EVA FRANTINOVÁ

Evice, opice, pokřikovali na mne děti v Josefově Dole.

ZDENĚK NEJEDLÝ

Na druhém břehu

Básně jsou slova jen

Vadí nevadí

Z kola ven

PAVOL JANÍK

Zákaz vychádzania – Vianoce 2020

Zavri okná, zavri dvere,

počúvaj len ticho hrobové.

Zavri okná, zavri ústa,

mlčanie ti všetko dopovie.

STANISLAV KÁBELE

Petřínská rozhledna se má,

je obdivem staletí zlacená,

pařížský šarm a noblesa,

v roli vrátné teď v Praze,