VĚRA BERANOVÁ
Milan Kundera (narodil se v roce 1929 v Brně) patří k nejvýznamnějším spisovatelům 20. století. Jeho texty jsou odrazem společensko-politické situace, svým jedinečným způsobem literárně zpracované. K těm textům, které hluboce reflektovaly a podstatně ovlivnily atmosféru v Československu, patří například Směšné lásky, Žert, Nesnesitelná lehkost bytí. Staly se inspirací řady filmových zpracování.
MILAN BLAHYNKA
Před pěti lety v červnu 2017 jsem zde uvítal monografii To byl Rudolf Resner-Robert Rýdl, kterou napsal básník Karel Vůjtek o zvěrolékaři, slezském vlastenci a starostovi Klimkovic Resnerovi; ten se stal předlohou románové postavy Roberta Rýdla v knize Jarmily Glazarové Vlčí jáma a ve stejnojmenném filmu Jiřího Weisse.
KAREL SÝS
V listopadu 1989 jsem byl svědkem nezapomenutelné scény. Na poslední stranické schůzi Svazu spisovatelů přicházeli k předsednickému stolu spisovatelé-ukomunisté a vraceli legitimace. Manželé Štukovi, jako by se domluvili, jimi bouchli o stůl zvláštně razantně, jako když praštíš řízkem o talíř. Proto si s rozkoší čtu parádní Štukovu oblbovačku z roku 1954.
KAREL SÝS
Tohle okřídlené úsloví platí stále, snad už od středověku. Houby byly drahnou dobu čímsi jako maso chudých. Později se staly už jen doplňkem stravy, nicméně velmi žádaným a oblíbeným. A rovněž objektem houbařských fanatiků, jichž je v Čechách několik milionů. A započítáme-li i děti, tak prakticky celý národ vyráží do lesů, sotva zaslechne želanou zprávu: „Rostou!“
Ty děti uvádím schválně, neboť zejména pro ně vydalo pražské nakladatelství Grada Publishing knížku s lakonickým názvem HOUBY a s podtitulem Poznej 85 zajímavých druhů.
PAVEL JANSA
Direktor mnichovské filiálky nadnárodní IT firmy nebyl šachistou jen ve svém volném čase. I v práci byl pověstný tím, že svými figurkami provádí nečekané tahy. Proto bylo i Viktoru Klimešovi od začátku jasné, že si ho nejvyšší nezavolal proto, aby s ním probral nedělní prohru Bayernu s Borussií Dortmund.