GUSTÁV MURÍN

Motto: „Najväčšou túžbou človeka v sociálnom pláne je posvätná sloboda žiť bez nutnosti pracovať.“ To napísal katalánsky sociológ Francesco Pujols. Otázkou je nakoľko sú spisovatelia v tomto smere ľuďmi…

Ak by ste sa dnes opýtali starších a najmä najstarších slovenských spisovateľov na podmienky ich práce, ich odpoveď by sme mohli veľmi stručne zhrnúť do srdcervúceho vytia. Na tomto jedinom sa zhodnú, hoci inak sa nezhodnú takmer na ničom. Peniaze a náhle zbohatnutie sa dokonca stali hlavnou témou niektorých literárnych diel, paradoxne tvorených predovšetkým básnikmi (napr. Peter Gregor). Ale veď už Alexander Matuška na istej literárnej konferencii povedal: „Pozrite na lyrických básnikov. Prví siahli po chlebíčkoch!“ To bude možno tým, že si pamätajú biedne začiatky ich predchodcov. Slávny český básnik zaľúbených, Mácha, si plátal nohavice, pretože nemal na nové, a do denníka si s povzdychom poznamenal, že Puškin dostal za Bachčisarajskú fontánu až 3000 rubľov. Iný slávny český básnik Halas žil v jednej malej miestnosti s vlastnou babičkou. Tá spala na slamníku na dvoch debnách, básnik na zemi. Namiesto skríň mali zabité dve skoby v stene.

KAREL SÝS

K letošnímu dvojitému výročí Jaroslava Haška vydalo nakladatelství Grada Publishing/COSMOPOLIS knihu Tomáše Syrovátky HAŠKOVINY s podtitulem Humoresky v mezích zákona.

MILAN BLAHYNKA

Svou nejnovější knížečku TYDLITÁDŮM (Amaprint-Kerndl, s.r.o., Třebíč 2023, 42 s.) uvádí mistr nonsensu Miroslav Koupil mottem: Do sklenky vratné poezie / nalijte nonsens. Promíchejte a budete mít Tydlitádům.

IVAN ČERNÝ

Populární pražské Nakladatelství Olympia, vydávající mimo jiné již tradičně sportovní a turistickou literaturu, vydalo v tento čas jedinečný paperback tipů na výlety za poznáním a zážitky. Netradiční reportážní průvodce ZA MISTRY KŘEHKÉ KRÁSY má za úkol vzbudit v široké čtenářské veřejnosti zájem o práci našich sklářů.

IVO FENCL

Elizabeth Finchová je učitelka. Na její hodiny s uhranutím vzpomíná vypravěč stejnojmenného románu Juliana Barnese (*1946), jinak autora Flaubertova papouška (1996) či laureáta Man Bookerovy ceny. Ale hlavní postavou knihy není ani Elizabeth, ani vypravěč. Jí je římský císař Julián Apostata (331-363), mj. zdatný filozof a spisovatel.

RUDOLF HEGENBART

Slova a myšlenku nadpisu jsem poprvé slyšel v roce 1944 od spisovatele a básníka Petra Křičky, který se ukrýval u místního učitele před gestapem, léčil se ze své srdeční nemoci a také překládal Tolstého Annu Kareninu, psal básně. Napsal válečnou lyriku pod názvem Běsové. Tehdy jako školáci základní školy v naší obci jsme vyšli, spolu s řídícím učitelem Oldřichem Bartošem, z lesa. Byli jsme v lese místo branné výchovy. Hráli jsme si. Z mechu dělali záhonky a různě je smrkovými šiškami a větvičkami krášlili. Lezli jsme po stromech a schovávali se. V přestávkách nás řídící učitel učil v tichosti píseň: Ty moje otčino, vy česká lada, má duše má vás tak ráda, ach ráda…. Po vyjití z lesa jsme se zastavili jako obvykle u Památníků obětí 1. světové války z obce. Po ustavení protektorátu musel být z Památníku odstraněn československý státní znak a jména místních občanů, kteří padli ve válce. Sedli jsme si na schody před Památník. Než jsme se rozkoukali, přišel za námi pán s bílými vlasy a pozdravil se s řídícím učitelem. Ten nám pána představil jako spisovatele a básníka. Spisovatel se ujal slova a ptal se nás, co jsme dělali, kde jsme byli, jaké máme prožitky. Ptal se nás na rodiče, co dělají a jak doma žijí a prožívají smutek ze zatčení tehdy deseti občanů gestapem. Děti se vyjadřovaly nejistě, ale spontánně. Měly strach o své tatínky a maminky. Spisovatel nás uklidňoval a říkal, že bude zase vše pořádku a rodiny se sejdou. Doporučoval, abychom měli rodiče rádi, věřili jim a neposlouchali jiné výzvy. Nakonec řekl: Děti, pamatujte, šíj kloníce jen před svým národem. Rychle odešel. Koukali jsme jak diví a nevěděli tehdy, co je šíje a odkud citát bere. Něco málo o smyslu šíje doplnil řídící učitel, ale stejně jsme netušili, o co jde celkem.

PAVOL JANÍK

Podľa správy Tlačovej agentúry Slovenskej republiky 30. 8. 2023 udelili prezidentke Zuzane Čaputovej za prínos k európskej integrácii Cenu cisára Otta. Tak sa pozrime, o čo vlastne ide a v akých kontextoch.

TOMÁŠ SYROVÁTKA

Starší lidé více prožili, mají v paměti školu života, pamatují si hodně jednotlivých faktů, více událostí, více souvislostí. Znají mnoho hodnot pozitivních i negativních. Z těchto prožitků a jejich chápání mohou vybírat, když hodnotí současnost, současné události, současné komentáře, současné návrhy na řešení budoucnosti, například v mediích.

JIŘÍ ŽÁČEK

Buďte jako sopky

Neurážejte horkokrevné sopky

pohrdáním a tvrdou kritikou,

nebo vám z domů nadělají hrobky

a utrpíte škodu velikou.