LUDVÍK DIVIŠ

Píšeme si

Okolí Lesního pramenena horním okraji města patří v Mariánských Lázních k nejkrásnějším, byť často opomíjeným zákoutím. Z dětských let si ještě matně pamatuji starý oprýskaný dřevěný hudební pavilon, který byl na přelomu 80. a 90. let stržen a město místo něj začalo stavět modernější zděnou „mušli“ pro kolonádní koncerty. Pak se bohužel po mnoho let nedělo skoro nic.

Počátkem roku 2008 se zanedbávané stavby ujal JUDr. Miklušák, městský zastupitel, veterán (od roku 1986) za KSČM, a od léta téhož roku zde otevřel malou kavárnu Ulrika (podle Ulriky von Lewetzow, poslední velké lásky J. W. Goetha, s níž chodíval na procházky přesně do těchto míst) ahřiště na pétanque s možností zápůjčky herních sad, a začal zde pořádat pravidelné kulturní akce určené jak lázeňským hostům, tak místním. Jednou z velmi zdařilých akcí byla i Literární marmeláda, která se konala v červnu.

Šťastný nápad zkombinovat literárně-hudební pásmo s vařením jahodové marmelády (podle originálního, na růžové vodě postaveného rodinného receptu ruského spisovatele „zlatého věku“ I. S. Turgeněva) dostala Elena Sorokinová.Elena je původem z Ruska, žije však již mnoho let v Čechách a pro zajímavost přivedla k životu mj. místní ruskojazyčný časopis Istočnik.

Zatímco si ve velkém hrnci pomalu pobublávala rodící se jahodová marmeláda, přišli si v auditoriu na své všichni milovníci ruské poezie a lidové hudby. Zazněly mj. verše I. S. Turgeněva, S. Jesenina a M. Cvetajevové v podání současných ruských básnířek Ljudmily Svirské a Olgy Belovové, později došlo i na jejich vlastní verše. Literární pasáže byly vhodně doplňovány starými ruskými romancemi a lidovými písněmi v podání Slovanského folklórního souboru.

Akci svou návštěvou zaštítili a podpořili Petr Třešňák, starosta města Mariánské Lázně, Leonid Anatolievič Gamza, vedoucí Ruského centra vědy a kultury v Praze, Michail Leděněv, generální konzul Ruské federace v Karlových Varech, Mistr Vladimír Páral, spisovatel.

Spolu s účinkujícími si každý z nich na chvíli navlékl stylovou zástěru a chopil se skoro metrové vařechy, takže se jahodová marmeláda stala vpravdě mezinárodním dílem – na konci akce se malé skleničky dostalo na všechny účastníky.

Akci dále podpořily cestovní kancelář Vista, periodikum Rossijskaja gazeta, cena Stříbrný lukostřelec a Úřad města Mariánské Lázně.

Počasí nám přálo střídavě, mezi slunečnými chvílemi nadělilo i pár pěkných spršek, jak už tomu v Mariánských Lázních bývá. Žádná z nich ovšem nadšení účastníků zchladit nedokázala.

Říká se, že hudba a poezie dokážou stavět mosty mezi zeměmi a spojovat národy a spontánní potlesk smíšeného publika by tomu nasvědčoval. Jak cenný příspěvek v době, kdy se u nás nekritické pomlouvání všeho ruského stalo bohužel takřka standardem.