STANISLAVA KUČEROVÁ

Minulost známe. Jaká bude budoucnost?

Snad milion let existuje lidská bytost na planetě Země, zápasí o svůj život, o svůj vzestup, o více života, vývoje, vzestupu. Tváří v tvář přírodě i vlastním výtvorům, hmotným i duchovním, tváří v tvář dějinám, vítězstvím i prohrám, poznává, uvědomuje si a chápe i sama sebe, interpretuje si svůj život a zdůvodňuje si smysl své existence. Kdo je člověk? Odkud přichází? Kam jde? A slovy Immanuela Kanta: Co můžeme vědět? Co máme činit? V co smíme doufat?

Rozhovor s Petrem Žantovským

IVO FENCL

Nezasvěcení si myslí, že tak monumentální dílo, jakým se staly Dějiny československého komiksu 20. století (2014, 3 svazky, 1088 stran), vyždímalo téma do mrtě. Omyl! Jeho autoři Jareš, Prokůpek, Foret, Kořínek a Schwarz (samostatné rejstříky) byli totiž v tísni. I na prostoru pěti set listů prchali ke zkratce. Jinak to, uznejme, nešlo.

Ale seriály existovaly už v 19. století, ba dřív, a nyní čas před rokem 1900 mapují v knize PŘED KOMIKSEM hned tři chlapíci dosavadní kumpanie: Martin Foret, Tomáš Prokůpek a Pavel Kořínek. S výsledkem uspokojivým. A jde o paradox, ale vývoj komiksu do roku 1900 je tím zpracován zevrubněji než to samé ve století dvacátém. Proč? Masu materiálu let 1900-2000 nešlo ani na tisícovce stran proprat zevrubně, ale konstituování komiksu v české a slovenské části Rakouska-Uherska v 19. věku je uchopitelné. I proto, že se jím systematicky dodnes nezabýval nikdo a šlo o louku zelenou. A výhodou bylo i to, že tehdy nic kresleného nevycházelo na pokračování.

ZDENĚK HRABICA

Odešel básník Jevgenij Jevtušenko

„Teď říkají: ‚S ním odešla epocha‘ a šíří se i jiné podobné banality. Ne, ne, epocha odešla v roce 1991, on se spoluúčastnil tohoto odchodu, přestože rázem pochopil, že nová doba jej již nepotřebuje. Takový je viditelný paradox. Ve skutečnosti žádný paradox. Veškerá další sovětská literatura byla antisovětskou. Nebo téměř veškerá. Rasputin se svými ‚starožili‘, Jurij Trifonov se svými ‚městskými příběhy‘. Sergej Zalygin se sibiřskými romány o Občanské válce. A mnohé, mnozí…“, napsal nyní na svém Blogu ruský spisovatel a historik Svjatoslav Rybas.