S Michalem Černíkem hovoří Václav Kučera

Karel Sýs

Michal Černík se narodil v Polabí, v placaté krajině, do jaké jsem si jako malý čtenář přenášel dějiště Twainova Toma Sawyera. To už jsem sice žil rok v Písku, ale okolí Kostelce nad Orlicí, mého dětského města, se tomu Černíkovu nápadně podobá. A obě krajiny se podobají břehům Mississippi. Aspoň si to tak přestavuji – v Americe jsem nebyl a už asi nebudu – ale co vidí dítě, je pravda pravdoucí.

MIROSLAV VEJLUPEK

Zdědil jsem Labe a tuto zemi / borové lesy louky tůně a pole / jako vzdálenou ozvěnu modlitby / i jako pokračování všeho příštího…

Michal Černík: Obsáhlost

PAVOL JANÍK

Úvodom treba otvorene zdôrazniť, že od vydania prekladu knihy Johna Grishama MAKLÉR (Ikar, Bratislava) i originálu The Broker (Random House, New York) uplynulo 12 rokov. To však nič nemení na aktuálnej potrebe k dielu sa s odstupom času vrátiť práve vzhľadom na jeho kvalitu, ktorá sa z knižného trhu čoraz zreteľnejšie vytráca.

LIBUŠE VONDRÁŠKOVÁ

Knihu NASTYDLÁ STRAŠIDLA (edice Miraculum Octavum Mundi Miroslav Moravec) napsala a svými verši a ilustracemi proložila Petra Vychytilová. S obdivuhodnou fantazií a darem empatie propojuje svět reálný s pohádkovým.

JIŘÍ KNOPP

Kdo je ten pašák, zdalipak ho znáš??? Tak začíná píseň J. Voskovce, J. Wericha a J. Ježka a pokračuje: To přece nikdo jiný být nemůže, než (a já dodávám Miloš Zeman, prezident to náš!) a píseň pokračuje: a sláva mu, on je pašák…

JIŘÍ JÍROVEC

Jiří Drahoš se během několika posledních dní odkopal. Ukázal se jako arogantní člověk, kterému nejde o Česko, ale jen o pozici (možná si ani neuvědomuje, co moc obnáší).

EVA FRANTINOVÁ

V Moravské ulici na Vinohradech jsem chodila do – dnes už zrušené – prodejny levných cédéček s vážnou hudbou. Prodávala tu sympatická starší paní. Jednou se mi svěřila: „Už mne to tady nebaví, jsem v invalidním důchodu a vařit nudle stokrát jinak…“

RENÁTA SLOVÁČKOVÁ

Píšu vám, milení, né o tom, čemu sa chlámem jak u nás, ale podlevá synovca už celá zem, ne o tom bývalém prezidentovi akadémie, kerý sa užuž vidí prezident jak Masaryk, nebo jak Havel a Hácha?, a kerý sa tu kdesi v kraju natřásal, jak je aj on obyčenský, a potem a jinde k temu vykládal, že sa vyzná, že umí stáhnút králíka. Než k vám tato škartka do Prahy dorazí, už bude šecko rozhodnuté. Enem né to, co vám dneska píšu a co asi ostane tak, jak je to furt.

LUBOMÍR MAN

V rozhovorech redaktorů ČT se známým osobnostmi volebních štábů obou uchazečů na prezidentství onu sobotu odpoledne došlo i k interview Michala Horáčka, tuším, s redaktorem Houžvou. To už byl výsledek souboje znám a redaktor ČT se zajímal, zda teď – po Drahošově porážce – hodlá Horáček v politice dál pokračovat. Ten odpověděl, že nejspíš ani moc ne, a to ani ve spolupráci s poraženým kandidátem Drahošem (pár hodin poté dokonce prohlásil, že Drahoš byl pro boj se Zemanem vůbec špatnou volbou, protože vyžaduje stále jen klid). Ale má prý pro republiku skvělý tip. Jeho manželka je naprosto jedinečným kandidátem na funkci poslankyně evropského parlamentu. Je prý hezká, cizí jazyky ovládá, takže proč ne, že ano…

JAROSLAV ČEJKA

Povolební sloupek z Prahy

Tím „my“ ovšem nemyslím sebe jako třeba Rudolf II. v podání Jana Wericha, když ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař radostně volal: „Omládli jsme! Omládli jsme!“, ale nás, voliče Miloše Zemana. Vyhráli jsme však jen volby. Jestli jsme vyhráli také dalších pět let cesty kupředu, ukáže až čas.

STANISLAV ZEMAN

Bože, máš to kříž se svými „vyslanci“ na zemi, církvemi. Zejména s tou katolickou. Alespoň v Česku. Káže vodu, pije víno. Zdaleka se nenasytila tzv. restitucemi, tedy darem svých tehdejších parlamentních oveček. Hladově se ohlíží, co by kde ještě schlamstla.

JAN CHODSKÝ

Kdy nám bylo nejlépe?

Otázka ta je tu:

za císaře, za Tomáše

nebo za sametu?

MICHAL ČERNÍK

 

Jedna podoba štěstí

Celý den jsme byli šťastní

Životem dospěla slova

a všednost najednou krásní

Zítra to zkusíme znova

KAREL SÝS

Odporné památce Lažnovského, Krychtálka a Moravce