STANISLAVA KUČEROVÁ

Jan Amos Komenský (1592 – 1670), nejpřednější Čech po Husovi, zakladatel novověkého evropského školství.

Ze studií si přinesl touhu po harmonii poznání a života.

VĚRA BERANOVÁ

Ke cti Galerie hlavního města Prahy můžeme přičíst uspořádání výstavy věnované Devětsilu. Je to tedy již sto let, kdy vzniklo toto sdružení, které vůbec nemůžeme chápat jen z hlediska historického, ale v podstatě naprosto současného. Prostřednictvím této výstavy, která probíhá v Domě U Kamenného zvonu, se veřejnost může seznámit s problematikou „nového umění“, s jeho poselstvím, které představuje významnou a stále málo doceněnou etapu ve vývoji umění a kultury 20. století.

IVO FENCL

Druhý díl Karlíka a továrny na čokoládu kompaktně zapadá za díl první. Základní rozdíl? Místo mrzačení děcek nyní továrník Willy Wonka pomáhá starým lidem (Karlíkovým prarodičům), i když také s nimi přitom provádí děsivé skopičiny.

PAVOL JANÍK

Slovensko je niečo medzi zvyškom Československa, pozostatkom Habsburskej monarchie a perifériou Európskej únie. Tomu presne a logicky zodpovedá jeho kultúra a osobitne literatúra. Ako som však skonštatoval v básnickej skladbe Hurá, horí! (z rovnomennej knihy) – omyl stvorenia sa nedá napraviť, preto si ani netrúfam očakávať, že prípadný návrat do minulosti, by mohol viesť k vítanej obnove premárneného projektu, ktorým bol s účinnosťou od 1. 1. 1969 federatívne usporiadaný spoločný štát Čechov, Slovákov a národnostných menšín, čo zabezpečovalo slovenskej kultúre – aj vďaka vtedajšiemu reálnemu socializmu – všestranný rozvoj.

JAKUB STEIN

Jak se měli v nejbližším Orientě, uhodil pan Kohn na pana Roubíčka, rodáka z úrodné Hané, kde snad kdekdo z hrnca šešky vetahuje.

JAN KRISTEK

O propagandě toho už bylo napsáno opravdu hodně. Bylo popsáno mnoho způsobů, triků, podvodů, které používá. O čem se obvykle nemluví, je, za jakých podmínek triky propagandy působí a jak tyto podmínky vznikají nebo jsou uměle vytvářeny.

JIŘÍ JÍROVEC

Jakýsi Kroupa přišel na Václavské náměstí s myšlenkou, která snadno najde prostor v lebečních dutinách chvilkařů: Ústava prý dává právo bránit demokracii i násilím. Po tomto začátku se zalekl vlastní odvahy a svůj výrok chvilkově zmírnil konstatováním, že zatím je ohrožení malé.

KAREL ŘEHÁK

Před svítáním v kempu

Vodní hladina

si ještě pohrává

s radostnými rozkošemi

uplynulého dne.

STANISLAV ZEMAN

Rubáš šitý na míru

Podle poslední módy