VĚRA BERANOVÁ

Naše současnost moc nepřeje tzv. neaktuálním tématům, například pohledům do minulosti, tedy všemu tomu, co není existenčním problémem či žabomyšími hádkami, které ztrácejí svůj smysl již druhý den poté, co se objeví v médiích. Jistě víme, že se nikdo a žádná doba nepoučila ze své historie, stále objevujeme Ameriku a stále si sedáme jistou částí těla na rozpálenou plotnu. A tak se stále ptáme: nemůžeme historii aspoň na první pohled využít, abychom se poučili, co máme dělat, jak se máme chovat? Kde tedy konkrétně hledat a měli bychom vůbec hledat?

IVO FENCL

Existuje mnoho bestiářů a všelijak pojatých. Vybírá-li se pouze z toho, co se urodilo na zdejších luzích, nutno připomenout dosti zevrubný Bestiář (2003) Luboše Antonína (má 376 stran), ale zaujme i méně objemný Fantastický bestiář (1996) Jana Bauera, který není tak zevrubný, zato však analyzuje i podivuhodnou zvířenu autorů jako Tolkien, Sapkowski, Zelazny, Pratchett, Ende a Lewis Carroll.

MILAN BLAHYNKA

Teprve druhá kniha dělá nebo nedělá z debutanta autora. Lydie Romanská debutovala už dávno pradávno básnickou skladbou a do paměti čtenářů se zapsala už deseti dalšími knížkami veršů, když poprvé knižně vyrukovala 2007 jako prozaička s pětačtyřiceti kapitolami „příběhů poznamenaných Ostravou“, jak zní podtitul knihy Ticho pro klarinet. Tento její druhý debut, její prozaická prvotina byla oceněna v literární soutěži Ostrava – město v pohybu. Paradoxně se tak dočkala první ceny za svou literární tvorbu (jako sbormistryně byla už téhož roku vyznamenána Unií českých pěveckých sborů a rok nato Cenou prof. Jana Šoupala, ačkoli v této oblasti nepůsobila tak dlouho jako v poezii). Před listopadem 1989 nedosáhla na žádnou cenu, protože její lyrika nebyla vůbec „angažovaná“, po listopadu zas naopak proto, že si dovolila knižně publikovat a získat si dobré jméno u čtenářů poezie za „totality“.

PAVOL JANÍK

Niekdajší generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a následne prvý i posledný prezident ZSSR Michail Gorbačov medzičasom tvrdí, že jeho cieľom bolo odstránenie etablovaného politického a ideologického systému. Lenže rozpad vlastnej krajiny, ktorá dovtedy mala pozíciu jednej z dvoch svetových superveľmocí, je už celkom iná otázka. Odpoveďou na ňu môže byť Gorbačovova nadácia so sídlom v USA, ktorá organizuje bezzubé mierové konferencie na hony vzdialené realite neutíchajúceho horúčkovitého zbrojenia, rozširovania NATO na východ a eskalácie ozbrojených konfliktov aj priamo na území bývalých sovietskych republík.

EVA FRANTINOVÁ

Nedávno mi zavolali: „Nechcete přečíst pár básní na kameru pro básnický festival, který poběží na internetu?“

JIŘÍ JÍROVEC

V autě poslouchám ČRoPlus. Naposledy rozhovor o falešných zprávách, manipulacích a kritickém myšlení. Jakýsi Petr Nutil promlouval hladce a přesvědčivě. Ano, tak se na lži a manipulace musí, pravdu je třeba, byť někdy pracně, hledat. Na první poslech to znělo až upřímně.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Je docela příjemné žít ve státě, kde naprosto každý přesně ví, v čem lidé v jeho okolí chybují. Dokonce i na místech nejvyšších. Kdyby se náhodou někdo spletl, tak to rovněž není jeho chyba, ale příčinu jeho omylu lze vyhledat v lidech, kteří ho obklopují. Je zcela jedno, zdali se tak stane mezi ministry, členy parlamentu či senátu, předsedy politických stran, či funkcionářů fotbalových klubů. Život bez řečí by určitě nebyl tím pravým a cosi by mu chybělo.

RADOVAN RYBÁK

Byl to můj sen již od pradávna, navštívit kouzelné Cayo Coco a zůstat tam alespoň pár dnů, být obklopen blankytným mořem, do kterého bez váhání skočím a vzápětí se jen tak nechám unášet modrými vlnkami někam za horizont. Na hladině dýchat čistý vzduch plný vláhy moře a svobodomyslně jej na patře mísit s chutí kubánského rumu, jelikož mimořádně kvalitní Habana Club chutná nejlépe právě tam. Ne, tato povídka opravdu není žádnou reklamou na cokoliv, jedná se o prožitek na vlastní kůži, nikoliv z doslechu.

VÁCLAV PELCMAN

Evropa nejen s koronavirovu přítěží,

ale i řadou laboratoří světa soutěží,

kdo první na patenťák s lékem poběží,

a palmu vítězství si pro sebe podrží.

Albion se snad i s monarchie zátěží

jednou na své cestě dlouho nezdrží.

JOSEF F. JIROUŠEK

Proč lidé žijí?!

Proč lidé žijí

když nůž proniká do slabin

vlak šrotuje kosti

pod Nuselákem hřbitov sebevrahů

LECH PRZECZEK

• Na podnikatelské nezdary měl vždy po ruce společníka.