ANNA DOLGAREVA

V roce 2014 vypukla na Donbasu válka. Střely se zahlodávaly do země a trhaly z ní celé kusy. Faině Savenkové bylo pět let a vymýšlela pohádky se šťastným koncem. Vždy to tak dělala: pokud se jí konec nelíbil, vymyslela jiný. Když šla po ulici, vybrala si nějaký předmět a vymýšlela k němu příběh, i kdyby se horizont otřásal hlomozem.

Co jiného dělat, pokud je vám pět let a nemůžete nic změnit?

Faina šla do školy, začala sportovat. A více si toho pamatuje jen málo.

„Pravděpodobně jsem se snažila si zapamatovat to, co se mi líbilo víc, a to samozřejmě nebyly výbuchy a střelba. Pamatuji si, že jsem se potom velmi dlouho bála ohňostrojů,“ řekla mi.

Všichni jsme se potom báli ohňostrojů, milé děvče, všichni, kdo prošli touto válkou.

Pán, když uslyšel zvuk ohňostroje, skočil přes plot a schoval se pod most. Když jsem na Nový rok dorazila na klidný a bezpečný Krym, vrhla jsem se při těchto zvucích na nejbližší zeď – udržela mne, nenechala moje břicho upadnout do bláta.

Ohňostroje – stále straší …

 

Sladkosti a Novorusko

Muselo se hodně chodit, protože skoro žádné maršrutky nejezdily. Faina chodila, malá, statečná, s plavými culíčky, chodila a vymýšlela své pohádky s dobrými konci. Jednou šla domů od babičky a dědečka, pět kilometrů, sama. Zastavilo auto s typickou barvou khaki. Vyšel voják. Zeptal se Fainy, jak se jmenuje a kam jde. Faina odpověděla. Voják se zeptal, kde bydlí.

„V Novorusku,“ vyhrkla Faina statečně.

V tomto roce, téměř bulgakovském, nebylo možné si být jist, který voják stál před vámi. Ale voják se usmál. Běžel k autu, vzal něco a vrátil se k Faině s obrovskou krabicí sladkostí, kterou pak s bratrem hltali téměř měsíc.

„Vždy jsem všem říkala, že bydlím v Novorusku. Protože jsem byla velmi naštvaná, že na mapě Ukrajiny v jedné z učebnic mého bratra na přední straně nebyl Lugansk. Obrysy byly stejné jako kdekoli jinde, byla popsána všechna oblastní centra, ale právě takové oblastní centrum jako je Lugansk tam nebylo,“ řekla mi Faina.

Malá blonďatá dívka byla chráněna před válkou tím, že mnoho četla. Léto roku 2014 si zapamatovala ne díky ostřelování, ale díky příběhům Oscara Wildea. A sama začala psát, když jí bylo deset.

„Sama jsem začala psát, když jsem zjistila, že můj oblíbený spisovatel Andrej Usačov přijíždí do Lugansku a dětská knihovna vyhlásila soutěž o nejlepší příběh podle jeho děl. Vítězové měli být oceněni samotným Andrejem Aleksejevičem. Moc jsem se s ním chtěl setkat, takže jsem neměla na výběr: musela jsem napsat příběh. K mému překvapení jsem tuto soutěž vyhrála, takže můj sen se splnil,“ říká Faina.

A Faina začala psát své vlastní příběhy, psát o podivných spiknutích, která ji napadla, když přešla do světa fantazie a prchala před válkou.

 

Boje podle pravidel

A souběžně se zabývala bojovým uměním.

„V roce 2014 jsem nejprve začala cvičit aikido, ale pak se klub přestěhoval na jiné místo a tam nebylo snadné se dostat. Potom jsem se začala zabývat taekwondem, protože tréninky se konaly na stadionu poblíž školy. Tehdy na stadionu nebylo světlo ani topení, a tak jsme v říjnu museli trénovat v chladném nevytápěném sále.“

Takový byl rok 2014. A děvče z Lugansku se učilo bojovat v chladném sále a psalo pohádky. Časem se objevilo topení i světlo. A jak uznání, tak medaile – nyní je Faina dvojnásobná mistryně Luganské lidové republiky ve své věkové kategorii. Červený pásek taekwonda a medailová místa v turnajích taekwonda v DLR a Rusku.

Malá, tvrdohlavá, nebezpečná dívka z Lugansku.

 

Autoři – na scénu

Letos její příběhy a hry získaly všeruské uznání. Faina získala zvláštní cenu ve všeruské soutěži dětských dramatických her ASYL. To je skvělé, ale ještě skvělejší je, že její hra „Ježek“ se dostala do užšího seznamu mezinárodní dramatické soutěže „Autoři – na scénu“. Pro pochopení: nejedná se o soutěž pro děti. Tam dospělí, zavedení autoři soutěží spolu. A najednou přichází malá světlovláska a říká: „Promiňte, posuňte se“ a usadí se v užším seznamu.

Stává se to. Je nepravděpodobné, že by se v soutěži takové velikosti dostala na místo v užším seznamu proto, že je malé děvčátko z Lugansku.

Děvčeti je 11 let.

A prožívá, je-li Světlá nebo Tmavá. Obává se, že existuje jen velmi málo světlých lidí.

A zeptá se, co má dělat, když chce psát, a hrdinu už nemá ráda. Co dělat, když je příběh téměř hotov a všichni jsou nadšení, a ty chápeš, že to není ono.

Promiň, maličká. Je mi třicet jedna a na tvé otázky nemám odpověď.

 

Škola a rodina

A ve škole nikdo neví, že Faina je spisovatelka.

Zprávy se objevují na oficiálních webových stránkách LLR, ale děti je nečtou.

Třídní učitelka kárá, že je Faina líná a nedůsledná. Chodí na specializovanou matematicko-fyzikální školu. Ze všech předmětů má jedničky, z ukrajinštiny dvojku. Vstávat musí v šest, aby se dostala do školy na osmou; po škole – tréninky, čtyři dny v týdnu – to znamená, že domů se podaří vrátit kolem sedmé. Jestli kvůli závodům zameškala výuku, musí potom doma dohánět.

„Je dobré, že většina soutěží se koná o víkendu,“ říká Faina nevinně.

Nejprve jsem si myslela, že je to další malé děvčátko, ze které dělají hvězdu. To se stane, když mrzačí talentované děti pro nízké cíle.

Ale ona tak bolestně kladla otázky.

To je dobře – když je vám jedenáct a vyhráváte mezinárodní soutěže, a tvorba – to jsou stejně otázky.

To je správné, děvče, vymýšlej svou pohádku.

 

Anna Dolgareva se narodila v roce 1988 v Sovětském svazu. Je autorkou čtyř knih: Čas čekat (2007), Kroniky vnitřního spalování (2012), Z obléhané dekády (2015), Odjíždějí navždy (2016). Členka Svazu spisovatelů Ruské federace. Profesí je novinářkou, působila v letech 2015–2017 jako vojenská reportérka v Doněcké a Luganské lidové republice. Knihy byly přeloženy do němčiny a srbštiny.

Vyšlo v časopisu Junosť č. 3/2020, Moskva

 

Přeložil JAROMÍR VAŠEK