JIŘÍ JÍROVEC

Následující text představuje autorův pohled na události uplynulého roku. Obsahuje několik lidových výrazů, protože mnohé situace nelze použít spisovný termín. Autor prohlašuje, že není spojen s žádnou politickou stranou a vždy používal a používá pravdivé západní zdroje.

 

Rok covidu-19

Kde se vzal, tu se vzal, možná z netopýra, možná z laboratoře, světu se narodil vir. Prý zasahuje játra, ledviny, srdce a vůbec všechno, co máme při těle. Má rád stáří a jeho choroby. Bez ohledu na věk nahlodává mozky politiků a ekonomů. Tedy pokud je u nich najde.

KAREL SÝS

Řekněte, kdo z vás nevyrostl na dvorku? A kdo nevyrostl, zda toto štěstí kamarádům nezáviděl?

Jenže není dvorek jako dvorek. Venkovský nebo maloměstský dvorek – to je jen skromné dějiště dětských her. Ale dvorky, nebo lépe řečeno dvory, měla a má i Praha!

Petr Sojka o nich napsal knihu PRAŽSKÉ DVORKY. Bohatě ilustrovanou publikaci vydalo nakladatelství Grada Publishing (Praha 2020).

MILAN BLAHYNKA

Desátou básnickou sbírku Lubomíra Brožka KUKS (Novela bohemica, Praha 2020, obálka, grafická úprava, obálka a sazba Jakub Troják, fotografie Braunových soch – vždy u každé básně příslušná malá, na protější straně název obložený výřezy z velké – z archivu Národního památkového ústavu-správy hospitálu Kuks, doslov prof. PhDr. Anny Hogenové, CSc, na záložce vyznání Jiřího Žáčka, na zadní desce Petra Koudelky, 66 s.), jsem dostal koncem května. Než jsem se při své pomalosti dostal k rozhodující druhé četbě, abych se mohl pokusit o seriózní recenzi, vypsal začátkem července (v LUKu 37/2020) Karel Sýs jakoby i za mne, co báseň za básní vyčetl z Brožkových veršů.

Mělnický literární klub „Pegas“ vyhlašuje již 27. ročník celostátní soutěže

Mělnický Pegas 2021“,

do které se mohou přihlásit všichni neprofesionální básníci z celé České republiky.

PAVOL JANÍK

Ľavicový intelektuál Juraj Janošovský ma požiadal o krátky príspevok do ankety DAV DVA na tému: Čo robiť? Teda čo má robiť ľavica v podmienkach reštaurácie kapitalizmu. Sám svojím osobným príkladom poskytuje zdanlivo jednouchú odpoveď: ROBIŤ. Na internete sa o tom možno presvedčiť v niekoľkých rovinách – politickej, podnikateľskej a publikačnej. Podľa Wikipédie bol predsedom Zväzu komunistov Slovenska. V obchodnom registri je evidovaný ako podnikateľ. Zainteresovaní vedia, že je kľúčovou postavou obnoveného edičného projektu DAV DVA, ktorý nadväzuje na historický DAV (názov pozostáva z iniciál krstných mien – Daniel Okáli, Andrej Sirácky, Vladimír Clementis). V slovenskom ľavicovom časopise, ktorý vychádzal v rokoch 1924 – 1937, okrem uvedených osobností publikovali Gustáv Husák, Peter Jilemnický, Alexander Matuška, Ladislav Novomeský, Ján Poničan, Eduard Urx a ďalší, ale aj českí autori Julius Fučík, Marie Majerová, Zdeněk Nejedlý, Ivan Olbracht či ruský spisovateľ Ilia Erenburg.

IVO FENCL

V knize s nevalně zvoleným názvem Svět včerejška, dneška a… (za což se kajte, Petře Žantovský), o to ale s palčivěji přínosným obsahem rozkrývá neúnavný myslitel P. Ž. dějinné i současné podrazy a kličky všech těch systémů, kterým vidí až do břichů a ledvin.

ANNA DOLGAREVA

V roce 2014 vypukla na Donbasu válka. Střely se zahlodávaly do země a trhaly z ní celé kusy. Faině Savenkové bylo pět let a vymýšlela pohádky se šťastným koncem. Vždy to tak dělala: pokud se jí konec nelíbil, vymyslela jiný. Když šla po ulici, vybrala si nějaký předmět a vymýšlela k němu příběh, i kdyby se horizont otřásal hlomozem.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Stalo se tak díky závodům Waldes a spol., které fungovaly v Drážďanech, Paříži, Varšavě, Barceloně a dokonce až za mořem v New Yorku. Firma pana Jindřicha Waldese (1876 – 1941) byla založena již v roce 1902 a její pražský závod ve Vršovicích byl centrem všech ostatních.

EVA FRANTINOVÁ

„Próč si jen Évička láme hlavů tim čmaranim, v noci tu nespí a hledá papíry…“, tak nějak to psala teta z Košic, která uměla jen maďarsky a trochu slovensky, v dopise rodičům. Někdo už spočítal, že dirigent vypotí za jeden koncert dvě kila živé váhy. A básník – kolik vydá energie za jednu báseň?

JAROMÍR ŠLOSAR

Nedávno jsem pomyslel na Františka Skorunku, co je s ním, jak se mu daří. Občas to tak mívám, když se se mnou navždy loučí někdo, s kým jsme si blízcí. Teď od Karla Sýse vím, že František zemřel ani ne před měsícem, na Štěpána v minulém roce.