(Příspěvek do diskuse)

JAN KRISTEK

Po roce a čtvrt korunní krize víme o něco víc. Nejen jak dlouho byla připravována, ale také, že ještě déle bylo k jejímu přijetí připravováno obyvatelstvo. Například očkováním proti chřipce, které nikdy nefungovalo, a které často mělo nepříznivé vedlejší účinky. Argument, že se někdo dvacet let pravidelně očkoval proti chřipce a chřipku nedostal, není žádným argumentem – přinejmenším stejně časté je, že se někdo dvacet let proti chřipce neočkoval a chřipku nedostal. Přesto se podařilo lidem tak nesmyslné očkování vnutit, přesvědčit je, aby si nechali něco nejen tak zbytečného, ale i škodlivého bodat do těla. K ochotě nechat si zbytečně bodat do těla byli lidé přiváděni i vnucenou módou tetování a piercingu, a podporou i nitrožilní narkomanie.

JOZEF ŠPAČEK

Český literárny vedec, kritik a editor Milan Blahynka (narodený 1933 v Ružomberku) sa sústavne zaoberá tvorbou viacerých českých básnikov i prozaikov, ktorým venuje dlhotrvajúcu a hlbšiu mieru pozornosti. Bol o. i. editorom súborného diela V. Nezvala, vo veľkej miere sa venoval aj dielam V. Vančuru, J. Kainara, M. Floriana i básnickej generácii tzv. pětatřicátníků, t. j. K. Sýsovi, J. Pelcovi, P. Skarlantovi, J. Čejkovi, P. Cincibuchovi, J. Peterkovi, M. Černíkovi a J. Šimonovi. Sústavnú mieru pozornosti však venoval aj tvorbe básnika, dramatika a najmä prozaika Milana Kunderu. Dokladá to svojou knihou, súborom esejí Sedm kapitol o díle Milana Kundery, Nakladatelství Kmen, spol. s r.o., Křenovice 2019. Sústredil do nej svoje obsiahle state, postupne vydávané v českých, ale aj slovenských literárnych časopisoch v období rokov 1956 až 2016, čiže v rozpätí 60-tich rokov. Od prvej kapitoly po poslednú sa snažil zamerať výlučne na estetické a poetologické postupy pri snahe pochopiť tvorivú autorskú´stratégiu M. Kunderu v súvislosti so svetovým ohlasom jeho najmä prozaického a esejistického diela.

MILAN BLAHYNKA

Když jsem v únoru recenzoval básnickou sbírku jiskřící nápady Srdcové pleso, litoval jsem, že se nemohu rozepsat o jedné z delších básní. Nyní (2021) to sedmistránkové básnické pásmo ZAPŘENÁ JÍZDA vydala Eva Frantinová jako samostatnou knížečku formátu do kapsy (s kresbami, obálkou a grafickou úpravou Jana Webera v jeho vydavatelství Weber-GSW, 36 s.).

PAVOL JANÍK

Medzinárodne uznávaný kryptológ a analytik bezpečnostných rizík, niekdajší 1. námestník federálneho ministra vnútra generálporučík Ing. ALOJZ LORENC, CSc., sa doteraz prezentoval knižne trikrát. Prvou publikáciou je Ministerstvo strachu? (Tatrapress 1992). Druhým dielom je moja kniha rozhovorov Generál Lorenc – Dešifrovaný svet (Forza 2000), ktorá vyšla koncom uvedeného roka a stala sa hitom, o čom svedčí aj umiestnenie medzi bestsellermi v Knižnej revue 7. 2. 2001. Tretí titul má tiež formu dialógu (s Karolom Lovašom) Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem… (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2018).

FRANTIŠEK UHER

Je to svým způsobem autonomní poezie, která vždy nachází příznivce i odpůrce, zastánce či kritiky. Zdánlivě lehkými kročeji zanechává za sebou výrazné stopy. Není nezbytné kráčet shodným směrem, je však třeba respektu. Jedno lehké pírko dopadne vedle druhého – a máme celého holuba. Tak nějak působí básnická sbírka Martina Vídenského VYKROČENÍ ZE STÍNU (vyd. Martin Leschinger – FLÉTNA, 2021, 80 str., bohatě doprovázeno fotografiemi Petra Pulce).

MIROSLAV POŘÍZEK

Moravský poutník Ondřej Herzán (1983) před dvěma lety úspěšně absolvoval pěší pouť z Brna až do dalekého Porta. Uplynul nedlouhý čas a všestranný rodák z Třebíče napsal o svém nevšedním výkonu knihu. Dostala příznačný název Z Brna za sklenkou portského aneb 3600 kilometrů po svých. Vydalo ji nakladatelství LIREGO v 1. vydání v letošním roce jako svoji 23. publikaci. Kniha má 296 stran a ilustracemi ji opatřil Vladimír Schmid.

IVO FENCL

S virem přišla na přetřes nikoli prvně ošemetná problematika nepodmíněného příjmu.

EVA FRANTINOVÁ

Kdo nechtěl v deseti letech na moře? Na moře, které nezná neděli, na moře plné hoře, na moře, o kterém snad každý někdy píše…

EVA FRANTINOVÁ

 

Eva Frantinová, členka Unie českých spisovatelů, oslavila 4. září významné životní jubileum. Srdečně blahopřejeme!