ALEXANDR DUGIN

Koronavirus a zhroucení světového řádu

Během posledního desetiletí žijeme v očekávání čehosi osudového, jakési nezvratné a rozhodující Události. Je možné, že touto Událostí bude právě epidemie koronaviru.

Prozatím je předčasné činit přesné závěry, nicméně některé nezvratné změny v oblasti geopolitiky a ideologie již prudce proběhly.

FRANTIŠEK UHER

Poezie má hodně společného s neznámým oceánem, s plavbou na korvetní lodi i s plavbou na vraku, čerpajícím z podpalubí kalnou vodu a sledujících plachtící albatrosy. Vyplouvá se skasanými plachtami, snaží se napnout je ještě na dosah břehu, ale někdy se to nedaří ani na volném moři. Neboť poezie má šálivý osud.

PAVOL JANÍK

Mgr. Jana Juhásová, PhD., pôsobí ako univerzitná pedagogička a redaktorka časopisu pre humanitné vedy Ostium, kde v čísle 4 z roku 2007 uverejnila podnetnú štúdiu Pater Noster súčasného lyrického hrdinu, v ktorej zo špecifického hľadiska venovala pozornosť vybraným dielam súčasných slovenských básnikov (Viliam Klimáček, Ivan Kolenič, Vlado Puchala, Jozef Urban, Igor Hochel, Pavol Janík).

IVO FENCL

Když řeknu MOC KNIH, má to dva významy. 1. Příliš. 2. Míra vlivu těch knih. Jejich schopnost vás ujařmit.

IVAN VOTAVA

Tak se na to podívejme, před pár dny fake a dnes fakt. Nebo že by se nebyli schopni dohodnout a levá ruka neví, co dělá pravá?

Před pár dny Pjotr Ignorovič Fialenko vyslal signál, že co se týče teploty, tak domácnosti budou v regulaci až na posledním místě, že první budou regulovány fabriky. A Síkela přišel s pravým opakem, nebo levým?

JIŘÍ JÍROVEC

V našem domě se lidé nejčastěji setkávají na chodbě u výtahu nebo u venkovních dveří. Když bydlíte v šestém patře, nepotkáte se s těmi z prvního a druhého patra. Ti, pokud jim nohy slouží, chodí po schodech. Znám tedy jen několik nájemníků z vyšších pater.

MARTA URBANOVÁ

Umění

Zachytit prchavý okamžik rukou nelze

Jen pamětí za zavřenými víčky

JIŘÍ ŽÁČEK

Svět je báječné místo k narození…

Lawrence Ferlinghetti