ROMAN BLAŠKO

Rád se s vámi podělím o něco trošku jiného, než byste očekávali. Chci vám přiblížit svět mně kdysi velmi tak blízký. Trošku zjednodušenou formou zasvětím čtenáře do říše včelího společenství. Odpusťte mi, pokud by to bylo pro vás příliš poučné nebo únavné.

PETR ŽANTOVSKÝ

Heslo z titulku jsem si vypůjčil z jedné repliky amerického filmu Alf. Tento chlupatý mimozemšťan se táže svých (vojenských) průvodců oním pro něj tak často nepochopitelným labyrintem světa, co přesně ve vojenské řeči znamená povel „Neptat se, nemyslet!“ Přesně stejně by se mohl ptát kterýkoli všímavý světoobčan dnes, když by se rozhlédl po mediálně-politické krajině vůkol. I pro ni totiž platí naoktrojovaná a jako písmo svaté vynucovaná povinnost držet se předepsaných pravd, tedy „neptat se, nemyslet“, neboli, jak se odjakživa v našich zemích hezky poeticky říká: držet hubu a krok. A právě tak nazval svoji knižní analýzu naší současnosti významný slovenský publicista Ĺubomír Huďo – DRŽTE HUBU A KROK! – s podtitulem O čem musíme povinně mlčet.

S Karlem Sýsem hovořila Alena Novotná

MIROSLAV VEJLUPEK-ČERCHOVSKÝ

Benešovského rodáka Vladimíra Stibora (*1959) zná uměnímilovná veřejnost především co básníka a editora. On však je také prozaik a publicista. Také umělecký fotograf. Jeho již desátou samostatnou výstavu, tentokrát Fotoobrazy 2017 - 2018 nazvanou, nedávno zahájila v pražském Slovenském domě (Soukenická 3) Františka Vrbenská, členka komunity spisovatelů hlavního města.

NORBERT TOMÁŠ

Ptal se mě známý, který je zblázněný do železnic od koněk až po extrémní dráhy dneška, ptal se mě, jestli jsem náhodou neviděl americký Rychlovlak, který vysílala v letošní okurkové sezóně veřejnoprávní ČT 2; a co že tomu dokumentu říkám.

STANISLAV ZEMAN

Poručík předstoupil před jednoho ze dvou mužů v tmavých oblecích. Zasalutoval a oznámil mu, že přivedl odsouzeného k vykonání trestu. Muž otevřel desky, které dosud měl pod paží a přečetl, jakým způsobem bude trest vykonán. Pak poručíkův pomocník ukázal odsouzenému, aby se postavil zády ke zdi na dřevěný můstek zakrývající otvor v podlaze. Můstek byl spojen dlouhým táhlem s pákou, ukrytou za stěnou, rozdělující celu na dvě části.

ZDENĚK NEJEDLÝ

Zastavil se čas

Všude je ticho a pusto

Slyšet jen šustící

Listí padající ze stromů