Rozhovor Ivo Fencla se Zuzanou Holčíkovou

FRANTIŠEK UHER

K + M + B. Občas tu zkratku někde zahlédneme. Značná část lidí, zejména těch z mladších generací, již nezná její původní význam, ale když odcházíme z domova nebo opouštíme rekreační objekt, říkáme si rutinně „Klíče, mobil, brýle!“ To je běžné jako pozdravení, které někomu věnujeme. Spisovatel Václav Franc toho využil a umístil slogan do poněkud odlišného prostředí a v běžné hovorové podobě: KLÍČE, MOBIL, BREJLE! (Epika, 2020, 116 stran).

(Polobajka)

VÁCLAV PELCMAN

V české kotlině to vždy vřelo, a vře stále. Vždy se našla a najde nějaká skupina živočichů, která se cítila a cítí ukřivděna jen tím, že nemá takový příliv materiálních statků jako ta parta momentálně nejsilnější, jež volbou nebo pučem dostala příležitost ukázat, zda je lepší než ty party minulé. Všechny si nyní shodně říkají partaje. Je jich rok od roku více a rodí se štěpením, křížením a posilují či oslabují fluktuací.

PAVOL JANÍK

Mimoriadne tvorivo skúsená, výnimočne umelecky talentovaná a neobyčajne odborne erudovaná poetka Jana Štefánia Kuzmová brilantne zúročuje svoje nevšedné autorské zručnosti v skvelej a nápaditej publikácii SLOVOHRAD, určenej najmä najmladším čitateľom, ktorým umožňuje hravou formou sa zoznamovať so zázračnými možnosťami písmen a nadväzne ďalej rozvíjať vlastnú predstavivosť.

Nakladatelství Ostrov uvedlo v polovině května 2020 na trh nové, významně doplněné vydání ceněné knihy Jiřího Zachariáše Stoletý hoch od Bobří řeky o legendárním skautu, spisovateli a redaktoru Jaroslavu Foglarovi, které je dosud nejhlubším a nejrozsáhlejším zpracováním daného tématu (416 stran). Původně mělo dílo v roce 2019 v nákladu tisíc výtisků vydat nakladatelství Albatros, ale z tohoto projektu nakonec sešlo (již ohlášená cena 499 Kč). Nehledě na letošní obchodní rizika spojená s koronavirovou pandemií stanovilo Nakladatelství Ostrov cenu pro kamenná knihkupectví na pouhých 297 Kč (náklad osm set výtisků), neboť mu spolu s autorem nejde o zisk, ale o cenovou dostupnost knihy zejména aktivistům v dětských a mládežnických organizacích.

JIŘÍ JÍROVEC

No konečně, chce se říct!

Tou dobou již (možná) budeme mít nové houfnice z Francie, které prý mají lepší dostřel než ty, které zatím máme ve skladech. A vrtulníky, které si Američané s těžkým srdcem utrhli od huby.

VLADIMÍR PŘIBSKÝ

Původně se mi ani nikam nechtělo; jsem-li však už jednou tady, nějak to zvládnu.

IVAN VOTAVA

A přibývá jich raketovým tempem. Už jich jsou celá tři procenta, a to by bylo, aby se zbylých devadesát sedm procent nepodřídilo.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Není mezi námi už několik desítek let, ale aspoň se po paní Kubrychtové jmenuje replika bývalé dřevěné boudy v Českém krasu. Ještě že mi jeden již zesnulý kamarád věnoval staré, byť nedokonalé a neostré fotografie, které moje vzpomínky ilustrují. Na jedné z nich paní Kubrychtová rozmlouvá s několika trampy. I já zde před původní dřevěnou budovou poseděl dokonce i na trávě a využil zdejší občerstvení při putování na jedné z prvních značených turistických stezek u nás z konce 19. století, nesoucí název po cestovateli Vojtu Náprstkovi. Jeho jméno v současnosti nese i Náprstkovo muzeum na Betlémském náměstí v Praze. Na dvoře muzea lze spatřit břízu pojmenovanou po jeho ženě Pepička. Na rodném listu se jmenuje totiž Josefa. Původní bříza sem byla přivezena z jednoho výletu do kraje u Berouna.

JIŘÍ STEGBAUER

Hravé těžítko I.

Našlas oblázek

stočený jak dávná ulita

s letokruhy za tisíce let

JAN DAWIDKO

Milování

Milovat chtěli se zas a zas

však hodiny odbily jejich čas