JIŘÍ JÍROVEC

ČT připravila pořad, v němž se „populární youtuber a influencer Kovy vydává na dokumentární roadmovie napříč českým školstvím, aby pomohl hledat řešení problému selhávající výuky moderních dějin.“

NORBERT TOMÁŠ

O knize KUNDERA, Český život a doba (Argo-Paseka, Praha 2020, 888 s.) od čechoamerického spisovatele Jana Nováka jistě napíše do LUKu někdo ze znalců Kunderova díla a života. Mezi ně nepatřím, jen rád opakovaně čtu jeho Směšné lásky, jeho romány a eseje. A nestačím se divit, proč je pan Novák na Milana Kunderu tak nabroušený kvůli řádně neprošetřenému podezření, že v roce 1950 zavinil mnohaleté věznění a zkazil vlastně celý život Miroslava Dvořáčka, vyslaného s tajnou misí do Československa. Jak píše Novák, Dvořáček „byl agentem generála Moravce a americké CIC“, a když byl dopaden, došlo k soudu. Prokurátor mu navrhl trest smrti, s přihlédnutím k jeho mládí byl odsouzen na 22 let a z lágrů, v nichž těžil uranovou rudu a nakonec krátce pracoval jako soustružník, byl celý zbědovaný podmínečně propuštěn až v lednu 1964. Pracoval pak jako topič a jako závozník. Před srpnem 1968 nežádal o rehabilitaci, po něm emigroval přes Vídeň a Německo do Kanady a nakonec se usadil a roku 2012 zemřel ve Švédsku. To vše o něm se dovídám až nyní z Novákovy knihy.

IVO FENCL

Dušan Spáčil (*1956) vystudoval žurnalistiku a napsal i několik knih literatury faktu. Ale v posledních letech se nejvýrazněji proponuje jako básník, autor doposud šesti sbírek Krajina vláčků Piko, Přebytečný anděl, Hvězdné války, Neználek a Daidalos, Pokud se střelím do spánku a Existenciální kakao, z nichž poslední vyšla letos.

MILAN BLAHYNKA

Už na tom asi moc nedokážu změnit. Z celé přírody mám nejraději archivy a knihovny. Líbí se mi ovšem živá příroda na velké obrazovce nebo na zastávkách při cestách po horách nebo přímořských krajinách, ale vydávat se hlouběji do ní nebo v ní dokonce spát, to ani náhodou. A tak se mi zdá, že Lydie Romanská svou prozatím poslední a možná nejlepší knihu DVEŘE DO ZAHRADY (Bondy, Praha 2020; grafika a obálka Petr Novák, fotografie autorky na obálce Antonín Bosák, doslov Přírodopis podle Lydie Václav Větvička, 127 s.) napsala přímo pro mne.

MIROSLAV KANTEK

Aby toho nebylo dost – militantním ječením sufražetek a meetoodojnic počínaje, přes duhově vydřidušské požadavky genderových polypohlavních LGBT, přes líbání rasistických haxen a uslintanou korektností a předsudečnou nenávistí podělané kalhotky a trenýrky političek a politiků, až po stavbu zpupných mariánských sloupů – ke zdebilnění českého národa chce nyní přispět i advokát a docent Právnické fakulty Masarykovy university v Brně Zdeněk Koudelka.

RADOVAN RYBÁK

Prastarým Chevroletem, který řídí stařičký šofér, kouřící hustě dýmící „čvaňháro“ a rozverně se smějící každému výmolu, který se objevil na rozpálené silnici, po níž pádíme do Jaimanitas, jsme dorazili do rybářského městečka, které svými barevnými mozaikami zdobí onen Picasso Karibiku, kubánský naivní umělec José Rodríguez Fuster. Byl to původně námořník, který před několika desítkami let nadobro zakotvil právě v tomto městečku, jež leží zhruba třicet kilometrů od žhavé karibské krásky jménem Havana.

PAVOL JANÍK

V divadlách padajú už opony.

Je mi tak nevýslovne ľúto.

V duši mi potichučky zazvoní

maličký zvonček zvaný smútok.

FRANTIŠEK DOSTÁL

Počet smutných skutečností ve světě se poněkud navyšuje. Například je děsivě smutnou realitou, že my dosud žijící lidé nemáme na to, abychom dokázali posunout morálku lidského tvora před politiku. Není to žádné příjemné zjištění ani pro obyčejného kluka z Vršovic, co si v běhu života trochu zakoketoval s fotografickým médiem. Taková normálka, dalo by se říct. A pak není asi už čas na vylepšení morálky.

Ze sbírky Až jednou

IVAN DOROVSKÝ

Rodná země

Chtěl bych splynout

s tebou

jako kapky deště

JAN CHODSKÝ

Třaskavá

To, co dneska v české zemi

mezi lidmi třaská,

vůbec není slibovaná

pravda ani láska.

JOSEF PRSKAVEC

Zpráva E.T.

pro palubní počítač

kosmické lodi

Zkoušel jsem kouřit cigarety,

pít alkohol,

dívat se na fotbal

a psát básně