IVO FENCL
Klasik René Goscinny (1926–1977) napsal nejen francouzské filmy (mj. Krysy z temnot) a povídky Mikulášovy patálie a komiksy o Asterixovi a Šťastném Lukovi a indiánu Umpa-paovi, nýbrž i vtipný seriál o bagdádském velkovezírovi Iznougudovi, čiré tresti zlých podrazů.
JAN SCHNEIDER
Na webu irozhlas.cz proběhl jakýsi „Týden Společnosti nedůvěry“ s podtitulky „Kdo v Česku věří v konspirace?“ a „K čemu vede nedůvěra v systém?“
FRANTIŠEK UHER
Nebývá běžným zvykem začít citátem z recenzované sbírky básní, ale rozhodně si to zaslouží pečlivě koncipovaná kniha Bedřicha Stehna, nesoucí název NADE VŠE (Kmen, 2023,142 str.) Čteme: Říká se / že slunce vychází pro všechny stejně / My ale víme /že ani to ne.
ALENA VOLKOVÁ
Čtenáři LUKu si snad vzpomenou, že v minulém roce zde byla otištěna recenze knihy Kočkolásky s ukázkou první povídky pod názvem Budíček. Kniha byla vydána pod záštitou Institutu Eduarda a Martina Petišky. V témže roce vydal posledně jmenovaný, tedy syn spisovatele Eduarda Petišky (jehož ilustrace jsou v knize použity), rovněž básník a prozaik, autor divadelních her a vydavatel Martin Petiška (nar. 1951 v Praze), absolvent oboru Dějiny a teorie divadla se zaměřením na polštinu (FF UK), autor předmluvy ke zmiňované knize, další „knížečku“ pod názvem KOČKOVĚTY NEBOLI 100 + 1 ÚVAHA O KOČKÁCH. Autor 75 knih, jak uvádí databazeknih.cz, mj. také vydavatel almanachů šlechtických rodů, napsal také několik knih inspirovaných roztomilými kočičími šelmičkami, kupř. Kočičí příběhy, hodnocené komentátory jako „vedoucí k zamyšlení“, „pro inspiraci a potěchu ducha“. Jsou první částí „kočičí trilogie“, druhým dílem je Tajný život koček a třetí – pod názvem Bydlím u své kočky – se připravuje.
KAREL SÝS
Neuvěřitelné čtyři dlouhé roky museli milovníci Velkopopovického Kozla sušit huby. Ne že by nebyl k dostání v hospodách a v prodejnách, ale kvůli protipivní (jinak ji nemohu nazvat) karanténě nesměli holdovat tomuto pivu v jeho rodišti – ve Velkopopovickém pivovaru. Zatrhli jim to Velcí Kovidoví Popové.
JAN JELÍNEK
Z vysokého komína Pivovaru Velké Popovice s potěšením shlížela silueta namalovaného kozla, nesoucího napěněné sklenice chmelového truňku. Vítala houfy lidí, kteří se sem do bran jeho areálu o červnové sobotě hrnuly jako povodeň svlažit svá hrdla a oslavit tak 28. ročník již tradičního Dne Kozla. Vždyť na tu chvíli čekaly dlouhé čtyři roky kvůli kovidu od posledního ročníku v roce 2019. A opravdický živý kozel Olda, miláček a maskot pivovaru, dole na zemi v ohrádce jako by záviděl, že jeho neživý druh nad ním ční tak vysoko. Přesto si však Olda nemůže stěžovat na popularitu u návštěvníků pivovaru, zejména dětí. Narostly mu po čase již veliké rohy, které se mu parádně zakrucují a stává se tak ještě přitažlivějším fešákem. Navíc jeho fotografie zdobí areál pivovaru. A Olda s černohnědou srstí a chladivou oázou rybníka za jeho ohradou tu má též zavěšený boxovací pytel, do něhož může trkat svými rohy.
JIŘÍ JÍROVEC
Letos uplyne 10 let od mého rozhodnutí vrátit se z Kanady domů. V ontarijském maloměstě Deep River jsem už neměl co dělat a můj syn mi nabídl byt v Praze.
Českou společnost jsem našel jinou než při prvních návštěvách kolem roku 1992. Zbytky posametového nadšení se postupně proměnily v šeď.
PAVOL JANÍK
Pred 20 rokmi zomrel popredný literárny kritik a historik PhDr. PAVOL ŠTEVČEK, CSc. (1932 Vavrišovo – 2003 Bratislava), člen Spolku slovenských spisovateľov.
ROSTISLAV OPRŠAL
Startovní čára
Ženský klín
horký dech skláře
v poháru života svět smrští se
do nového počátku