PETR ŽANTOVSKÝ

Emanuel Moravec, ztělesnění protektorátní propagandy, sepsal v roce 1943 pozoruhodnou stať o Mnichovu a vztahu k Německu.

MIROSLAV POŘÍZEK

Blíží se výročí událostí 15. března 1939. Němečtí okupanti nezváni a nevítáni tohoto pochmurného dne vpadli jako drzí vetřelci do českých zemí a opustili je až v květnu 1945. Československo mělo navždy zmizet z mapy Evropy. Obyvatelstvo v lepším případě čekal nuzný život plný strachu a nebezpečí v tíživé realitě protektorátu, v tom horším přímo perzekuce a pronásledování, pobyt ve vězení, odvlečení do koncentračního tábora nebo na nucené práce. Tisíce nejlepších osobností národa skončilo předčasně svou životní pouť na popravišti. Řada obcí v českých zemích i na Slovensku byla zločinnými okupanty vypálena. Hospodářský život plně sloužil potřebám válečné ekonomiky Německa.

ALEXEJ MIKULÁŠEK

TOČITÉ SCHODY SCHÍZY A DALŠÍ ESEJE (s podtitulem O svobodu) přinášejí tři esejistické práce PhDr. Milana Blahynky, CSc., našeho předního literárního historika, kritika a esejisty především bohemistické orientace. Vyšly nejdříve časopisecky v týdeníku Unie českých spisovatelů (časopis Obrys-Kmen, nyní Literatura-Umění-Kultura). První z nich nazvaná Točité schody schízy aneb O obojakosti vyšla v LUKu 2020 (č. 42), druhá nazvaná Pocitová poroba a svoboda v tomtéž časopise, jen v roce 2022 (č. 47), poslední Teze o totalitě byly zveřejněny ještě pod hlavičkou Obrys-Kmen (č. 49) v roce 2011. Knihu vydalo olomoucké nakladatelství Davida Vody v edici „Rub“ v červenci minulého roku („Iuliomontium MMXXIII“), autor tento knižní svazek věnoval „Památce Jiřího Veselského“, předního moravského básníka, bez nadsázky napsáno – geniálního lyrika, Blahynkova v mnohém kongeniálního přítele a osobitého myslitele, spojeného s uměleckým Brnem, ale i Kyjovem na Moravě.

EMIL HRUŠKA

Jak se v Praze odrovnal říšský filmový intendant

Jmenoval se Fritz Hippler a patřil ke kovanému jádru NSDAP.

JAN SCHNEIDER

Dobrý náboženský myslitel je velkým pokladem. Ve Velké Británii žil významný rabín Jonathan Sacks – pět z jeho knih vyšlo i v českém překladu. Jak už to u dobrých náboženských myslitelů bývá, jeho komentáře starobylých textů pasují na dnešní dobu jak sedínka na hrníček.