JAROSLAVA DVOŘÁKOVÁ
Našimi vládními činiteli je široké veřejnosti soustavně vštěpováno, jako bychom ve střední Evropě ani nežili, neboť od února 1948 jsme se stali nedílnou součástí Východu; dělící časový mezník se dokonce posouvá do let 1943–1945, do období vzniku lidově demokratické orientace Československé republiky.
ZDENĚK HRABICA
„Názory na zväzáckú minulosť sú dnes rôzné. Až diametrálne! Rovnako ako je zaujem veci objasniť, je zaujem veci zamlčať. Je pravda aj to, že nie každému dnes vyhovuje přihlásit sa ku svojej zväzáckej minulosti. A nie iba k zväzáckej. Mnohí, akoby by trpeli amnéziou, patologickou poruchou pamäti. V životě však platí, že čo sa stalo, už sa neodstane.“
PAVOL JANÍK
Bratislavský rodák Karel Köcher pôsobil v CIA ako agent ŠtB a KGB. Po odhalení v USA ho vymenili za sovietskeho disidenta a agenta CIA Anatolija Ščaranského. Po návrate do vlasti pôsobil v centrále československej kontrarozviedky v oblasti zameranej na činnosť amerických spravodajských služieb. Následne pracoval v Prognostickom ústave Československej akadémie vied, kde bol spolupracovníkom viacerých ponovembrových politikov posttotalitnej demokratickej éry, vrátane Václava Klausa (zakladateľ ODS, minister financií ČSFR, premiér a prezident ČR), Vladimíra Dlouhého (podpredseda federálnej vlády, minister hospodárstva ČSFR, minister priemyslu a obchodu ČR, zakladateľ ODA), Valtra Komárka (prvý podpredseda federálnej vlády, minister vnútra, čestný predseda ČSSD) a Miloslava Ransdorfa (poslanec Európskeho parlamentu za KSČM).
Kočka Malvína
Ale to nemusí být, jak víme z jedné z četných filipik doktora Vlacha, vždycky pravda. Někdy do lesa voláme docela slušně, ale odpověď je dost drsná, ne-li přímo hrubiánská. Jindy voláme do lesa sprostě zase my, ale z něho se to ozývá celkem slušně.
JIŘÍ JÍROVEC
Úsloví „všechno souvisí se vším“ bývá připisováno Leninovi a možná právě proto bylo nahrazeno vhodnějším „nic nesouvisí s ničím“, což je v podstatě staré známé „rozděl a panuj“, tedy přístup umožňující vytrhovat jednotlivé mezinárodní události z jejich geopolitického kontextu a tím potlačovat škody, které by mohly způsobovat „naší“ propagandě, což můžeme pozorovat na Kosovu a Krymu,
JAROSLAV VÁŇA
Není to tak dávno, šel jsem kolem prodejny zeleniny, vykupovala jeden kilogram ořechů za 130 Kč. Je to málo, nebo moc? Z hlediska vynaložené lidské práce, s určitým rizikem při jejich srážení, samozřejmě nic moc.
JAN KRISTEK
Řekneme padesátileté ženě,
že kdysi skutečně existoval sex.
Hned jsme pro ni blbci,
kteří věří „konspiračním teoriím“.
FRANTIŠEK DOSTÁL
Člověk pořád něco chce, a přitom zapomíná, že něco opravdu musí. Říká se tomu povinnost. Přibývá však docela dost těch, co si myslí, že nemusí vůbec nic. Jenže mezi chtěním a povinností se uvelebil celý náš život. I já jsem toužil, a vždy si přál poznávat zemi svého zrodu a necítil jsem, že musím, ale já po tom přímo toužil! Poznávání dosud nezmizelých, byť i nepatrných míst v rodné zemi dokáže člověka omotat pěkně silnou pavučinou.
JOSEF BÍLEK
Jak splýváme s jinými národy a národnostmi, ukázalo menší seskupení mladých lidí před mým bytem. Zaslechl jsem v jejich hovoru němčinu i angličtinu. A tak jsem shromáždění pozdravil: „Dobrý den!“ Jako ozvěnou se mi dostalo univerzálního pozdravu a odpovědi: „Ahoj!“
Píšeme si
MILAN DUBSKÝ
Premiér Sobotka, dávaje najevo k zemím trpícím válkou postoj našich občanů i svůj, rozdává na svých cestách miliony vzdáleným zemím.
BOHUMILA SARNOVÁ-HORKOVÁ
Zelená slovům, zelená snům…
Zelená slovům
zelená snům
zelená láskám
JAROSLAV ČEJKA
Odkud se jen bere věčný pramen vína?
Z Venušiných prsů, nebo přímo z klína?
Je to střízlivější – tryská z vinné révy,
co funguje stejně jako lidské cévy,