JOSEF ONDROUCH

Válkami s přestávkami v míru jsou naplněné veškeré dějiny lidstva. V posledních dvou stoletích jsou nebezpečnější a stále významnější roli v nich hrají USA. S válkou s účastí USA se střetáváme ve zpravodajství a publicistice takřka denně, najmě v té televizní. Na své si přijdou čtenáři v knihách zaměřených na dvě Velké války. Na První světovou převažují pohledy oblíbených autorů už ustálené jako je tomu u Angličana Folleta v Pádu titánů, Američana Hemingwaye v románu Sbohem armádo či našeho Haškova Dobrého vojáka Švejka. Pokusy o změny pohledu na Velkou válku, jež představují Christopherovi Náměsíčníci, nejsou díky i předchozím vynikajícím spisovatelům úspěšné. Nejsou ani tak četné, jako v případě II. světové války. Alespoň u nás na náměsíčníky ve válkách jen málokdo dá.

PAVOL JANÍK

Všecne a racionálne

Dlhoročný významný československý politik JUDr. Lubomír Štrougal zastával viaceré kľúčové pozície v ústrednom mocenskom aparáte, bol ministrom poľnohospodárstva, ministrom vnútra, podpredsedom vlády, tajomníkom ÚV KSČ, členom predsedníctva ÚV KSČ a v období 1970 až 1988 federálnym premiérom. V knihe PAMĚTI A ÚVAHY (Nakladatelství Epocha a Pražská vydavatelská společnost, Praha 2009) vecne a racionálne reflektuje najdôležitejšie udalosti a okolnosti svojho života a pôsobenia na scéne verejného diania.

PAVOL JANÍK

Medzičasom u nás vyrástla generácia dospelých ľudí, ktorí významne ovplyvňujú pohyb na politickej scéne. V škole sa už neučili ruštinu a nevedia, že priekopník demokratizácie v Československu Alexander Dubček (27. 11. 1921 – 7. 11. 1992) bol komunista a prvý tajomník ÚV KSČ. Tobôž, že iniciátor demokratizácie v najširších medzinárodných dimenziách Michail Gorbačov (2. 3. 1931 – 30. 8. 2022) bol generálny tajomník ÚV KSSZ a napokon prvý a posledný prezident ZSSR. Aj uvedené skratky už dnes azda treba novému pokoleniu vysvetliť.

JAKUB STEIN

– Pamatují, pane Kohn, pravil pan Roubíček, jen se cestou do Louvru setkali, – pamatují, jak se na podzim roku zatím posledního převratu u nás vysílala krásná nezkrotná Angelika zrovna v neděli dopoledne?

RENÁTA

Milení, venku leje a leje, slavný škemravý sprosťák to říkal sprostě, do pola sa nedá, a tak mám chvilenku, abych Vám vypsala, co sa událo mojej kamarádce, kerá co sa provdala žije v ostravskej Porúbje. Ona krásně zpívá, v dědině nebylo nad ňu, aj sa tým živí, a jednú do roka sa účastní akéhosi zpívání v Banskej Bystřici.

JAN PILAŘ

Dokud se můžeš dívat

do křišťálových dálek

vybroušených diamanty hvězd

vymni si ráno z očí děsivé sny

a čekej na první setkání

a říkej ano a ne

TAŤÁNA KRÁLOVÁ

Hibernace

Ve vhodném úkrytu

zvaném hibernakulum

snižují všechny části těla

svou teplotu současně.