TOMÁŠ SYROVÁTKA

Nikdo nepamatuje, aby se v průběhu mnoha let života v době míru náhle, bez zjevné příčiny, objevily skupiny většinou mladých aktivistů, kteří v mnoha oborech přinášejí návrhy na radikální změny. Přitom jejich návrhy nevycházejí z jejich dlouhodobé činnosti, vlastních znalostí nebo odbornosti v předmětu, kde chtějí udělat změny.

MIROSLAV POŘÍZEK

Publikací připomínajících významné české vlastence nebude u nás nikdy dost. Zvláště v dnešní době, kdy se slova jako národ a vlast ocitají pomalu na indexu a jsou nahrazována moderními, plně korektními výrazy, je velice záslužné, když právě taková kniha vyjde. Přitom nás vůbec nepřekvapí ta skutečnost, že ji na pultech drtivé většiny našich knihkupectví nenajdeme. Tak už to v naší zemi, kde je mnohými (nejen) ekonomy kniha považována za stejné zboží jako rohlík či sponka do vlasů, prostě chodí. Smířit se s tímto stavem, by však bylo tragickou chybou. To nejmenší, co můžeme udělat pro dílčí nápravu, je aspoň o těchto titulech informovat. Tedy psát o nich, a tak jim zajistit publicitu. Třebaže velmi skromnou. Zásluhou historika, publicisty a v 90. letech také poslance Sněmovny, rodáka z Jičína, Jaroslava Štraita (1942) před časem vyšla publikace připomínající českého vlastence a lékaře, velmi všestranného a činorodého muže Františka Cyrila Kampelíka. Knihu o 148 stranách s nezvykle dlouhým názvem Činorodý a pestrý život českého vlastence MUDr. Františka Cyrila Kampelíka (1805-1872) vydalo v roce 2021 nakladatelství OREGO productions.

MILAN BLAHYNKA

Provokativní název BŮH JE Z BRNA s podtitulem Karel Fuksa o brněnské bohémě, Arnoštu Goldflamovi, Frantovi Kocourkovi, Janu Novákovi, sobě a dalších (Mladá fronta, Praha 2022; obálku navrhla Kamila Florenová, grafická úprava studio Albatros Media, Lenka Hilburgerová, 217 s., doporučená cena 369 Kč), který pro vyprávění Karla Fuksy zvolil zkušený prozaik Jiří Kamen, podle jména jedné kapitolky jeho zapisovač, je z dovětku brněnského bohéma Jana Nováka za každým jeho textem: „To jsem dokončil já, jediný Bůh na světě. Gottwaldova 90, dveře číslo 7, první patro.“ Podle Fuksy právě Novák byl Janem Křtitelem brněnské bohémy v jedné ze svých exhibic u morového sloupu na náměstí Svobody: „My jsme stáli blízko něj na náměstí a von se na nás podíval a pravil, Stojím tady já, demiurg, a kolem mě celá brněnská bohéma.“

FRANTIŠEK UHER

Básník, lingvista a cestovatel Miroslav Černý zaujal čtenářskou veřejnost již prvotinou Krajina v samotách (2005), pozornost vzbudily i tituly Kámen Kondora (2007), Runová haiku (2010), Karavansaraj (2014), Zoologická zahrada boha Ra (2021), několik cestopisných publikací a antologie indiánských mýtů Poselství prachu (2013).

PAVOL JANÍK

Keďže zo všetkých strán a najmä z Kyjeva počúvame o tom, že Ukrajina sa nikdy nevzdá ani jedného metra štvorcového svojho územia, tak vyvstáva oprávnená otázka, kedy a či si politické reprezentácie Českej republiky a Slovenskej republiky konečne spomenú na 12 097 km2 svojho územia, teda na Podkarpatskú Rus. Od roku 1919 bola jednou zo samosprávnych súčastí Československa, ktoré ju po druhej svetovej vojne 29. 6. 1945 odstúpilo Sovietskemu zväzu. Ten sa síce 26. 12. 1991 rozpadol, ale pre Československo a jeho nástupnícke štáty ČR a SR nie sú podstatné vnútorné administratívne hranice v rámci Zväzu sovietskych socialistických republík.

JAROSLAV ČEJKA

„Nazdar, chlapci,“ řekl shrbený osmdesátník, když dorazil k jednomu ze stolů kavárenské zahrádky na pražském Opatově s nezapálenou cigaretou v ruce. „Rád vás vidím.“

aneb Chvála železnice

BŘETISLAV KOTYZA

Potkával jsem je na vlakovém nádraží, promaštěné chlapíky s kladívkem na dlouhé rukojeti. Ťukali do kol a podvozků vagónů vlaku a já dlouho nevěděl proč. Tehdy jsem si myslel, že jsou to „muzikanti mašinek“. Každý tón jiný!