PETR SAK

Největším problémem současné české společnosti není inflace či podivné okrádání českých občanů prostřednictvím cen elektřiny, která se vyrábí v elektrárnách postavených za peníze občanů. Zásadním problémem je postupný nástup totality a její směřování k likvidaci české státnosti, české identity, české kultury a českého národa. Problémem je také reakce velké částí české společnosti, která si pod vlivem působení Overtonova okna, masových médií a školství osvojovala politickými elitami a státními organizacemi prosazovaný životní způsob postavený na konzumerismu a hédonismu. Tento životní styl však bude stále tvrději narážet na limity postupující pauperizace českého a evropského obyvatelstva.

MIROSLAV KRÁL

Ivan Olbracht, politik, komunistický novinář a spisovatel, tenkrát třiašedesátiletý, přišel do Tábora, do jižních Čech, v polovině dubna 1945 z malé obce Stříbřec na Třeboňsku, kde se po celou válku ukrýval před zatčením gestapem. Chopil se nadšeně práce. V Táboře a jeho okolí vyhledával spolupracovníky, navázal styk s partyzány a spolu s místními ustavil první Krajský národní výbor. Byl zvolen jeho předsedou.

PAVOL JANÍK

Autorom publikácie s názvom ČESKÝ KRTEK V CIA a s podtitulom Cesta Karla Köchera z StB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu (Praha 2015) je novinár Vladimír Ševela. Treba hneď úvodom konštatovať, že väčšina podstatných informácií, týkajúcich sa zvolenej témy, je súčasťou diela amerického žurnalistu Ronalda Kesslera Spy VsSpy: The Shocking True Story of the FBI's Secret War against Soviet Agents in America (New York 1988), teda Špión proti špiónovi: Šokujúci pravdivý príbeh tajnej vojny FBI proti sovietskym agentom v Amerike.

MILAN BLAHYNKA

Už název zatím poslední básnické knihy Lydie Romanské budí zvědavost, vulgární sestru zvídavosti a otázku, co vlastně prozrazuje název ZPOVÍDAT SE Z POEZIE (Theatrum mundi, Praha 2023, 126 s.).

IVO HAVLÍK

K poněkud méně známým velikánům české kultury patří architekt František Adalbert Libra.

FRANTIŠEK UHER

Zřetelné a čisté akordy literární výpovědi jsou vlastní básnické sbírce Ireny Henzl Velichové, produkční, režisérce, herečce a básnířce, ve sbírce JÁDRO ŠKRÁBEJ (vyd. Miloslav Krist-ARTKRIST, 2022,76 str., s ilustracemi Barbory Lišky Karpíškové).

BŘETISLAV KOTYZA

Když umírá básník

zpívá Gilbert Bécaud světu