VLADIMÍR SLOBODZIAN

Karel Sabina se narodil před 210 lety. Patří k nejrozpornějším postavám české kulturní historie. Jak už to bývá, mnohými zatracován až nenáviděn, dalšími obdivován a ceněn. Ani po 146 letech od úmrtí není – a zřejmě již nikdy nebude – přesně zhodnoceno a pochopeno jeho životní selhání, které mu nasadilo nálepku konfidenta. Proto se podívejme blíže na život muže, který takřka upadl v zapomnění.

JAN SCHNEIDER

Je prezident Petr Pavel nacista?

Jan Schneider pročetl terezínský projev prezidenta P. Pavla, z jehož obratů vyplynula poněkud překvapující, ač logická otázka.

MILAN BLAHYNKA

Doznávám, že do recenze na knížku POHLAVKY PRO ZVĚDAVÉ (Dybbuk, Praha 2022, Opium poezie sv. 11, 128 s.; vybral, uspořádal, edičně připravil a doslov napsal Jakub Řehák; obálka K. Piňosové, grafická úprava E.-M. Engström) se mi příliš nechtělo. Dokážu bez zaujetí proti napsat o básních autora, s nímž jsem měl až do konce jeho života otevřený účet? Zklamán vývojem Vítězslava Nezvala po jeho surrealistické etapě (1933-1937), zanevřel Vratislav Effenberger málem na celé jeho dílo a snažil se dokázat, že je veskrze marné, nepůvodní, přeceňované. K tomu jsem nemohl mlčet a nemlčel pak ani on.

IVAN ČERNÝ

Na konci prvního letního měsíce tohoto roku slaví své pětaosmdesátiny malíř Vojtěch Kolařík. Dveře jeho vinohradského ateliéru se jistě takříkajíc netrhnou, předpokládáme ale, že mezi prvními gratulanty přijme nás. Při skleničce červeného jistě probereme i výstavu, která se bude konat při příležitosti jeho životního jubilea.

KAREL SÝS

Musíme nejdříve definovat, co je to vlastně kolaborace. A musíme to vzít od Rakouska.

KAREL SÝS

Vojtěch Kolařík se v plné svěžestí dožívá 85 let.