KAREL SÝS

Musíme nejdříve definovat, co je to vlastně kolaborace.

A musíme to vzít od Rakouska.

MILAN BLAHYNKA

Když se mi dostala k recenzi kniha V ZÁŘI ZVĚROKRUHU (Akropolis, Praha 2015), neříkalo mi jméno autora Petr Kersch nic. Na záložce jsem se k svému zděšení dočetl, že knižně vydal v letech 2002-2010 už Zlatý časy, Zvěrokruh a jiné povídky, Pátrání, Svědectví. Ani jedinou z těch knih jsem v žádném knihkupectví nezahlédl. Zašel jsem do vědecké knihovny s právem povinného výtisku a tam se mi dostalo mizerné útěchy – přinesli mi ty knihy všechny a navíc i prvotinu Notes (jen povídkovou mikrosbírku Snící kráska knihovna, nikoli svou vinou, ve fondu nemá), z Kersche nebylo prostě mezi čtenáři nic a všechno zjevně neočtené.

IVO FENCL

Někdy se smějeme, abychom nemuseli brečet. Legrace je vzpoura proti pláči. Anarchie, cestovní horečka, a ten, kdo se anarchie bojí (děti to obvykle nejsou), neumí být ani vtipný.

VLADIMÍR KOLÁR

Divadelní hru Caligula napsal francouzský existenciální filosof a spisovatel Albert Camus, pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu, v předvečer druhé světové války, roku 1938.

JAN JELÍNEK

Tak zní titul knihy publicisty, fotografa a badatele Jana Prchala, kterou vydalo jeho rodné město Polná. Je ilustrována poutavými kresbami Marcely Makovské. Zrcadlí se v nich v oživující lince lidová prostota a půvab přírody Českomoravské vysočiny, připomínající malířský rukopis Josefa Lady. Prchal vycházel nejen z vlastního objevování příběhů, ale též ze sbírek dalších písmáků z Polenska, které shromáždil, citlivě převyprávěl, uspořádal a vtělil do díla, jež vyzařuje i jakési pohádkové fluidum a je tou nejvhodnější četbou pro děti a mládež. Může posloužit i jako školní četba, probouzející lásku nejen k literatuře, ale i k dějinám naší země vůbec.

PAVOL JANÍK

Z dôvodov, ktorými sa zrejme ani netreba osobitne zaoberať, som sa pred časom rozhodol pre mediálne embargo vo vzťahu k slovenským hromadným oznamovacím prostriedkom, medzi ktorými skutočne nie je badateľný podstatnejší rozdiel – prinajmenšom v miere zreteľnej tendenčnosti. Preto sledujem iba zahraničné informačné zdroje, ktoré síce tiež podliehajú viditeľnej indoktrinácii, ale pôsobia na neporovnateľne vyššej úrovni profesionality, nehovoriac o úplne odlišných tematických dimenziách a o celkovom poznatkovom pozadí. Zvolený typ mentálnej hygieny vrelo odporúčam.

Kočka Malvína

Poslední dobou hýbou kocourkovskými stojatými a smrdutými vodami případy odebírání dětí nejen tu, ale i v Unii hvězdného trpaslíka. A protože jsem už cosi o sociální podstatě zla sesmolila, říkám si, jestli takhle náhodou nezačínají její výhonky zase po letech rašit. To je také důvod, proč jsem se rozhodla o tom napsat.

LILIAN AMANN

Vzdávám hold věcem skromným a užitečným

Hrníčkům s křehkou porcelánovou duší, co laskavě a věrně na stolku při nás stojí,

rty naše přijmou a sát nechají a kdy jen třeba, naši žízeň upokojí.

JIŘÍ KNOPP

Nalej mi

Nalej mi ještě trochu toho vína

po němž se tak lehce zapomíná

na mládí, lásku, starosti a strach.

Sklo cinkne, srdce poskočí,

hned podíváš se pravdě do očí

ne, ještě nejsem na márách.

ALENA HAVLÍKOVÁ

Lesopark v dešti

V dešti se nohy kmitají

lucerny rozplizle září

kapky jak víno perlivé

stékají po vlahé tváři