LUDVÍK DIVIŠ

Četli jste Malého prince od Antoine de Saint–Exupéryho nebo Děvčátko Momo a ukradený čas od Michaela Endeho? Myslíte si, že by si přesně tento druh knížek pro děti měli občas znovu přečíst i dospělí (třeba protože vlastně ani nikdy nebyly napsány jen pro děti), nebo se dokonce právě k takovým knížkám v těžkých chvílích obracíte o útěchu a posilu?

Emil Hruška hovoří s Karlem Sýsem

LUBOMÍR MAZUCH

Ještě něco málo k atentátu na Heydricha

„Pokud člověk váhá, jestli atentát odsoudit či nikoliv, tak stačí jednoduchá pomůcka: pokud jsme s Mnichovem, tím podrazem, (o nás bez nás), nesouhlasili, tak nemůžeme souhlasit ani s atentátem (opět o nás bez nás). A pokud byl Mnichov zločinem …“ (M. Ivanov, historik, v soukromém rozhovoru.)

MILAN BLAHYNKA

Dnešní bezmála už zglobalizovaný svět, který se chytře nevydává za dobrý, ale jenom za nejlepší ze špatných, má jakési nepsané desatero „pravd“, ve skutečnosti mýtů, na něž sáhnout je svatokrádež. Jedním z nich je mýtus, že „svět“ trvale potřebuje „růst růstu“. Jako mnoho jiných mýtů i tento je až absurdní a absolutní nesmysl.

PAVOL JANÍK

Dielam amerického zahraničnopolitického novinára a úspešného autora špionážnych románov Daniela Silvu (1960) venujem systematickú pozornosť už niekoľko rokov, ale teraz som NEúmyselne urobil experiment so zaujímavým výsledkom – na dvojtýždňovej dovolenke som prečítal jeho najnovšie tri knihy v slovenskom preklade – Špiónka (2011), Padlý anjel (2012) a Angličanka (2013), ktoré u nás vyšli vždy rok po vydaní v New Yorku.

VĚRA BERANOVÁ

Na první pohled s atraktivním námětem přišla Nová galerie v Balbínově ulici na pražských Vinohradech. Nejenže je galerie relativně nová, ale její novost se váže také k jejímu zaměření. Její program se soustřeďuje právě na novou, dobovou výtvarnou tvorbu.

OLDA FIEDLER

Kdosi pravil, že český národ nemá hrdiny, nesnáší je a ani největší z nich neujdou zžíravé kritice. Nesouhlasím, poslední léta přímo nakupila takové hrdiny a nelze necítit hrdost, jaké potomstvo se v naší zemi rodí.

ZDENĚK HRABICA

Možná málokdo si povšimnul nedávných slov Vladimíra Putina, že Turecko je dávný přítel Ruska, ale z jeho pohledu nikoli současná turecká politická reprezentace.

BŘETISLAV KOTYZA

Přiznávám pevný bod: vycházím z obrazu básníka, píšícího své verše pro sebe. Především pro sebe. Básník píše slova veršů se snahou vyrovnat svůj vztah sám se sebou. S úsilím uchopit křehkost bytí do osnovy své básně. Omezován jen možnostmi slovního vyjádření, mírou své umělecké schopnosti a životní zralosti.

Letopočet 2016 připomíná nejen 195. výročí Havlíčkova narození (31. X. 1821) v Borové, ale i 155 roků od deportace z Německého Brodu (16. XII. 1851) do Brixenu či 160 let od jeho úmrtí (29. VII. 1856) v Praze. Vzpomenout lze také 115. výročí odhalení Havlíčkovy sochy (25. VIII. 1901) od Josefa Strachovského v Borové a jsou i další významné události.

LECH PRZECZEK

 

• Odvezli ho do sběrny s odůvodněním, že už stejně patří do starého železa.

MAREK ŘEZANKA

„Agentů“ jména píšou na seznamy

zastánci pravdy jsou prý hnusní lháři

je to jak kdysi – jen tak mezi námi

zadarmo soupis nikdo nevytváří