PETR ŽANTOVSKÝ

Předneseno na pracovním setkání Průniky české a slovenské literatury po rozdělení federace v r. 1992 (Praha 2016)

JOZEF LEIKERT

Předneseno na pracovním setkání Průniky české a slovenské literatury po rozdělení federace v r. 1992 (Praha 2016)

VĚRA BERANOVÁ

Otakar Hostinský

2. ledna 1847 Martiněves – 19. ledna 1910 Praha

KAREL SÝS

Dlouholetým hitem české televize, českých nakladatelů a knihkupců (a nejen českých) je druhá světová válka, respektive vítězné tažení německých armád a posléze utrpení německých zajatců vražděných Stalinem a jeho pohůnky.

První světová válka zůstává jaksi ve stínu. Výjimku představuje obsáhlá kniha Seana McMeekina ČERVENEC 1914 nesoucí podtitul Poslední dny před válkou (CPress, Brno, 464 str.).

JAROMÍR SEDLÁK

Arthur Koestler: ŠÍP DO NEBE (První svazek autobiografie 1905-1931, přeložila Petruška Šustrová, vydala ACADEMIA, Praha 2016, 424 stran).

PAVOL JANÍK

Hneď po 17. novembri 1989 sa oprávnene vynorila otázka, či sa naša krajina nestala politickým laboratóriom viacerých štátov – osobitne kľúčových veľmocí. Svedčí o tom množstvo bizarných skutočností – za všetky azda stačí uviesť jednomyseľnú voľbu dovtedajšieho disidenta Václava Havla komunistami ovládaným federálnym parlamentom za prezidenta Československej socialistickej republiky.

ZDENĚK HRABICA

Nepamatuji se, že bychom kdy očekávali podobné vzedmutí nenávisti vůči osobnosti, jaké v Československu vzplanulo proti všem zápasům o pravost rukopisů a při případu „hilsneriády“, kterých se ujal Tomáš Garigue Masaryk.

MIROSLAV KANTEK

Jako každoročně nás české televizní kanály o vánočních svátcích i po nich „oblažily“ staršími československými filmovými pohádkami a dalšími filmy pro pa- i nepamětníky. Proč jsem „oblažily“ napsal v uvozovkách? Jedna poslankyně toto interpunkční znaménko roztomile (rozuměj připitoměle) nazývá kuřími (nebo muřími?, nevím, nebylo jí na mikrofonu v Poslanecké sněmovně rozumět a do stenozáznamu jsem se kvůli svému vyššímu tlaku raději nedíval) nožkami.

LUDVÍK DIVIŠ

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli jméno Ernesto Cardenal (a to letos 20. ledna slavil už požehnané 92. narozeniny),zajděte honem do nejbližší lidové knihovny. Až si tam vypůjčíte útlou knížečku Nultá hodina (Odeon, 1987) a nalistujete si v ní báseň Modlitba za Marilyn Monroe, věřím, že se už o něm sami zatoužíte dozvědět víc.

KAREL SÝS

Papež nebo patriarcha nebo snad zemský rabín české poezie LUDVÍK HESS slaví 4. února 70. narozeniny. Milovník koní, zakladatel Divokého vína, ale i babyboxů a bůhví čeho ještě. Však taky veřejnost s napětím očekává, co dalšího Ludvík založí. Každopádně na počest svých narozenin vydá obří knihu: „Antologie Divoké víno 2007 – 2017, Pegas? Kentaur? Satyr?“ Sám o knize říká: „Navazuje na Antologii Divoké víno 1964 – 2007. Má stejný formát 195 x 275 mm, 304 stránek vytištěných čtyřbarevně na 135 g/m2 matové křídě, pevnou vazbu, přebal, samozřejmě vypíchne erotiku i smutek v mé tvorbě a v tvorbě 83 autorů, kteří v knize publikují. Jména autorů stojících na nejvyšším stupínku české literatury a výtvarného umění i několika tvůrců známých jen z Divokého vína na požádání sdělím. Seznam je v mém počítači.“

ALEXANDR SCHÖNFELD

 

Ante portas

Brusel, březen 2016

 

Padlí se shromažďují před mou branou

Mám na ty ubožáky asi pech

Jak je to snadné, přijít sem na čekanou

Padnout a ležet na zádech

EVA FRANTINOVÁ

Maceška, Oko, Vesna, Vzlet, Pionýr, Varšava, Ideál, Útulek, Alma, Flora, U modré štiky, Alma, Beránek, Zvon, Labuť, Ráj, Světovid, Orient, Lucerna, Domovina, Pilotů, Čásek…

VÁCLAV JUMR

Válečný gambit je předem prohraný

vedou jej vlády a ministerstva obrany

ALOIS REICH

Milovníci tmy

Jak člověk dospívá,

ví, co mu prospívá.