JENNY FARRELLOVÁ

150. výročí úmrtí Charlese Dickense

Charles Dickens se narodil v roce 1812 v rodině zchudlé drobné buržoazie. Jeho otec zchudl kvůli dluhům a finanční podmínky donutily dvanáctiletého Charlese odejít ze školy a pracovat deset hodin denně v továrně na leštidla na boty.

MILAV BLAHYNKA

Až si vyrazíte, spanilomyslná čtenářko, milý čtenáři, zas pod Tatry anebo k Dunaji, nelitujte vzácného času, zajděte do knihkupectví a tam najdete ČAS VEČNE PRÍTOMNÝ (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov Bratislava 2019, na obálce Milana Senka obraz a v knize ilustrace Stanislava Balka, doslov Petera Mišáka, 244 s.).

IVO FENCL

Petr Hořejš (*1938) ukončil po třech desetiletích práci na cyklu Toulky českou minulostí čtrnáctým dílem (2016), kdy se dobral vzniku samostatného Československa, a teď přichází s dílem patnáctým nakladatel, prozaik, překladatel a tvůrce science fiction Zdeněk Volný (*1946). Aniž je to zohledněno tiráží, podtitul na obálce zní Zlatý věk české literatury, a tím věkem autor míní období let 1815-1918, které sice již „probíral“ Petr Hořejš, ale vyňata a zevrubně zpracována je nyní literární vrstva.

VÍTĚZSLAV NEZVAL

1935

úryvky

STANISLAVA KUČEROVÁ

Divná je doba transformace, evropeizace a globalizace. Nejdivnější je, že se smráká nad demokracií. Šíří se mnohočetná krize ekonomická, ekologická a etická. Globalizovaný svět se představuje jen jako ekonomicko-spotřebitelská struktura k dobývání maximalizovaného zisku. Povznášející idea o jednotě lidského rodu je konfrontována se zdrcující realitou válek, hladomorů, devastací přírody i kultury, kvantem nerozumu, nevědomosti, hrubosti, brutality a krutosti. Tradiční způsoby vládnutí jsou zřejmě anachronické, vlády a vládní instituce se marně potýkají s korumpujícími vlivy mocných monopolů a mafií. Mezi lidmi i mezi národy bují bezpráví, zákony džungle, právo silnějšího. Frustrace vyvolává agresi. Houfují se militantní síly, které by chtěly udělat všemu krátký konec, pevnou rukou, naráz. Vzrůstá všeobecná nedůvěra, nevraživost, hledají se podezřelí, viníci, nepřátelé – a to jsou ovšem ti, kteří jsou „jiní“, kteří se liší, kteří nejsou „jako my“. Ožívají fašistická hesla, srazy, zpěvy, emblémy. „Společnost hnědne“ se říká v zemi, která má své zkušenosti s hitlerovským Německem.

JAROMÍR ŠLOSAR

Na konci května mi Lydie Romanská napsala, že se musíme sejít a čenžnout knížky. Tak příští čtvrtek, je to jen návrh.

Odcházíme přátelství zůstává!

ZDENĚK HRABICA

Psal se rok 1988.

Papírový Mojšl

OpoOtázky

Opoziční? Spíše opovážlivé

LUDVÍK HESS 

Divoké víno má pamětní bronzovou desku na Gymnáziu U Libeňského zámku!

ALEXANDR SCHÖNFELD

Báseň, které jsem nepřišel na jméno

Tak nečesaně rozprostřené tóny!

JAN CHODSKÝ

Netopit a nesvítit,

nevařit a nejíst,

nepít ani nekouřit,

nedívat se, nečíst.

STANISLAV ZEMAN

Už mě tady zase máte

Zubí se Áda z kalendáře