JANA VACKOVÁ

„Kázeň je nejstatečnější ctnost, říkával kdosi, kdysi. A tak se krotím, abych udržela kázeň na uzdě a nevnucovala čtenářům LUKu nadbytečný patos u příležitosti devadesátého výročí prvního veřejného vystoupení Vladimíra Majakovského (19. 7. 1893 – 14. 4. 1930) v přeplněném sále Národního domu v Praze na Vinohradech (potom a dodnes sál Majakovského). Velkolepá akce se konala 26. dubna 1927, tedy právě před 90 lety. Teprve po návratu do SSSR z cest po metropolích Evropy a USA dokončoval Majakovskij své veledílo Správná věc! / Chorošo! – báseň o Říjnu 1917, v níž „…velebí vlast, která jest a třikrát tu, která bude“. Básník Revoluce si přál, aby čtenáři pocítili „alarmující příval sil“, neboť revoluci „opěvovat nelze po staru…“

KAREL KONRÁD

Hromotluk, který byl s to tavit ledové kry.

VLADIMÍR MAJAKOVSKIJ

Jezdil jsem takto

Odjel jsem z Moskvy dne 15. dubna, První – Varšava. Na nádraží jsem se setkal s Arkadijevem, zástupcem Všesvazové společnosti pro kulturní styky s cizinou v Polsku a se s. Kovalským, dopisovatelem TASSu. Rozhodl jsem se, že se v Polsku nezdržím. Brzy budou polští spisovatelé vítat Balmonta. Ačkoli napsal Balmont nedlouho před odjezdem ze Sovětského svazu několik uctivých řádek, určených pro mne:

MILAN BLAHYNKA

V zatím poslední sbírce Aleny Vávrové SOJKA Z NEBE UTRŽENÁ (Milan Hodek-Paper Jam, Hradec Králové 2016; ilustrace Jaroslav Cheben) čte se Výsostná báseň o dvou verších: „Jsi / Ty.“ Není to samozřejmě vůbec báseň, a už vůbec ne výsostná, a autorka to dobře ví, je to něco jako výkřik z pubertální milostné korespondence; je to provokace ve sbírce poezie, která výsostná je a které zcela zbytečně ubližuje v minimedailonku básniřky reklamní větička „Její básně jsou velmi oblíbené u čtenářů a recitátorů“). Alena Vávrová má proč být zatrpklá. Nejenže o ní dvojdílný Slovník českých autorů od roku 1945 (1998), který nelitoval místa pro hesla různých grafomanů, „nevěděl“ v době, kdy už byla poctěna cenou Pražské imaginace a svou třetí sbírkou Mé a Františkovy aneb Z jiného světa (1993) potvrdila svou mimořádnou básnickou úroveň, ale ani přehršle dalších nekonvenčních sbírek a sbíreček (úvod k jejímu Modrému Pierotovi, 2001, napsal Miroslav Horníček) a dvojích básnických Záložek (2004, 2005) nepřiměla „kritiku“ usazenou v ústředně dotovaných časopisech číst její poezii pozorně a porozumět jejímu typu a její jedinečnosti.

MILAN DUŠEK

KRAKONOŠ A KÁMEN MUDRCŮ se jmenuje kniha, která téměř v závěru roku 2016 vyšla v OFTISu se sídlem v Ústí nad Orlicí jako 490. publikace tohoto regionálního vydavatelství, které dodalo na knižní trh nejednu úspěšnou knížku.

VLADIMÍR KOLÁR

V neděli 26. března 2017 zemřela ve věku 65 let zpěvačka Věra Špinarová

PAVOL JANÍK

Napriek tomu, že moja múdra a predvídavá manželka mi – najmä v záujme budúcnosti našich dávno dospelých detí – striktne zakázala verejne sa vyjadrovať k aktuálnym otázkam spoločenského a kultúrneho vývoja, pociťujem vnútornú potrebu zaujať postoj k niektorým závažným skutočnostiam. Nie som právnik, ale musel by som byť slepý, aby som nevidel, ako sa nám pred očami – predovšetkým mediálnym tlakom – nahrádzajú princípy právneho štátu zásadami lynčovania, založeného na jednostrannom vystupňovaní verejnej mienky, ktorá sa povyšuje nad akékoľvek zákony, vrátane ústavy.

ANDREA VYHNALÍKOVÁ

V pohádce o šípkové Růžence se vypráví o rodičích, kteří chtěli dítě absolutně ochránit před kletbou, kterou holčičce předpověděla zlá víla. V Calvinových Italských pohádkách najdeme dokonce dva příběhy, v nichž se rodiče snaží ochránit dceru před osudem, který jí byl přisouzen. Jeden je podobný té naší, druhý vypráví o dívce, která se kvůli kletbě sudičky, jíž vlétlo do oka zrníčko popela z bochánku, měla proměnit v černou užovku, jakmile spatří světlo.

MIROSLAV GROSSMANN

 

1. den

Chtěl jsem si v místním obchodě dokoupit krém na holení. Neměli. Prodavačka mi vysvětlila, že zboží nakupují jen v akci, a krém na holení v akci nebyl k mání.