PETR ŽANTOVSKÝ

Vždy s příchodem nové technologie vede se vášnivá debata o zániku technologií předchozích, úpadku a konci všeho dosavadního. Zejména se to týká médií, informačních i zábavních. S příchodem filmu se vážně mluvilo o smrti divadla. Televize měla znamenat konec filmu i divadla zároveň. Video mělo přinést smrt kinům a kinematografii. Čím dál dokonalejší zvukové záznamy měly vyhnat posluchače z koncertních síní.

JOSEF ŠPAČEK

Básnik, prozaik, dramatik a bloger v jednej osobe Jaroslav Čejka oslávil svoje sedemdesiate piate narodeniny (nar. 26. 10. 1943 Praha) tým najlepším spôsobom – vydaním novej knihy. Máme na mysli prozaickú prácu Magická setkání s podtitulom Puzzle story (Nakladatelství Kmen, spol. s r.o., Křenovice 2018, ilustrácie Ida Huttová). V dvadsiatich prózach, kompozične začlenených do troch častí – NAHOŘE. DOLE a MEZI NEBEM A ZEMÍ, rôznorodé vtipné a pútavé príbehy spájajú najmä dva činitele – v každej figuruje postava právnika JUDr. Milana Stárka a taktiež akurátna dávka fantázie či mystiky. Právnikovi Stárkovi sa dejú veci, zdravým rozumom v podstate neprijateľné. Lenže o tom, že sa medzi nebom a zemou často vyskytujú javy neuveriteľné a nevysvetliteľné, vedel svoje už W. Shakespeare…

IVAN ČERNÝ

Publikace Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 vyšla v Nakladatelství Toužimský a Moravec za podpory společnosti Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí. Editorem díla je Karel Zelený.

IVAN DOROVSKÝ

Vysokoškolská a akademická pracoviště ve slovanských zemích i v mnoha evropských i zámořských zemích obvykle prezentují své vědecké výsledky v samostatných sbornících. Je tomu tak také v nejmladší slovanské univerzitě v hlavním městě Makedonie Skopji. V tamní Univerzitě Cyrila a Metoděje byla bezprostředně po vzniku samostatné federální makedonské republiky založena katedra českého jazyka.

FRANTIŠEK DOSTÁL

V mladém věku 80 let, kdy ještě člověku příliš nevynechává mozek, myšlenky často zalétají o desítky let zpátky. Poněkud postarší člověk se vracívá i do míst, kde prvně lezl po čtyřech. U mne to byla pražská čtvrť v dolíku pod Vinohrady jménem Vršovice. Kdysi Praha 13, ale po čase magistrát této čtvrti přidělil číslo o tři číslice nižší. Domečky starých Vršovic za kostelíkem sv. Mikuláše na mne coby malého kluka působily jako divadelní kulisy vypůjčené z nedalekého divadélka Bozděch, na jehož prknech jsem si rovněž postál. O něco starší spolužáci, a později i spolužačky poznaly i prkna slavnější a před filmovou kamerou a s obnaženými prsy se jedna z nich koupala v Sázavě během natáčení filmu podle knihy básníka Františka Hrubína. Zmíněný básník se do tohoto kraje rád vracel hledat sílu a chuť k žití. Ne, život se nedá vyloučit ani z klukovských očí.

BOHUMILA SARNOVÁ

Není únor jako únor. Některý je bělejší. Únor bílý, pole sílí. To je skutečně téma k diskusi. Jaképak bude asi letos to „sílení“. Mávnuto bylo proutkem nového roku a bez velkého pozvání je tu už únor. Je to měsíc, který toho má za sebou bezpočetně. Užil si opravdu dost. Většinou se jeho děj odehrával v přívalech sněhu i za vydatného mrazu. Ten mráz byl pro mnohé zdrcující. Především co do politického dění.

VLADIMÍR PŘIBSKÝ

Na školní dvůr se přemístilo veškeré žactvo obecné školy. Rozestoupilo se do kruhu, do jehož středu někdo postavil konev. Obyčejnou zahradní konev bez kropítka.

chý

Opatření BIS k importu z Ruska

Každá bedna vodky se prověří,

zda v ní ruský špión neleží.

LECH PRZECZEK

Někdo už sfoukl

svíci dne