GUSTÁV MURÍN

Motto: „Najväčšou túžbou človeka v sociálnom pláne je posvätná sloboda žiť bez nutnosti pracovať.“ To napísal katalánsky sociológ Francesco Pujols. Otázkou je nakoľko sú spisovatelia v tomto smere ľuďmi…“

Ak by ste sa dnes opýtali starších a najmä najstarších slovenských spisovateľov na podmienky ich práce, ich odpoveď by sme mohli veľmi stručne zhrnúť do srdcervúceho vytia. Na tomto jedinom sa zhodnú, hoci inak sa nezhodnú takmer na ničom. Peniaze a náhle zbohatnutie sa dokonca stali hlavnou témou súdobých literárnych diel, paradoxne tvorených predovšetkým básnikmi (napr. Peter Gregor). Ale veď už Alexander Matuška na istej literárnej konferencii povedal: „Pozrite na lyrických básnikov. Prví siahli po chlebíčkoch!“ To bude možno tým, že si pamätajú biedne začiatky ich predchodcov. Slávny český básnik zaľúbených, Mácha, si plátal nohavice, pretože nemal na nové, a do denníka si s povzdychom poznamenal, že Puškin dostal za Bachčisarajskú fontánu až 3000 rubľov. Iný slávny český básnik Halas žil v jednej malej miestnosti s vlastnou babičkou. Tá spala na slamníku na dvoch debnách, básnik na zemi. Namiesto skríň mali zabité dve skoby v stene.

IVO FENCL

Karel Teige (1900–1951) byl jakýsi polobůh zapuštěný osudem do české kultury a sající prvořadě z prsu kultury francouzské, kterou si zamiloval. Byl to bůh i ďábel, a teď vyšly jeho polodětské deníky let 1912–1925. Dělají na první pohled dojem, že se dočkáme ještě nejméně dvou dílů, ale tento pocit získá leda člověk tak málo zasvěcený jako já, alebrž Karel Teige s deníkem rázně práskl někdy v pětadvaceti, a to definitivně o podlahu, aby se věnoval všemu mimo skutečný život.

MILAN BLAHYNKA

Rok bych měl o čem psát a předtím dva roky se probírat třemi knihami SVĚTLA SLOV, POINTA a POINTA JEDNOHO ŽIVOTA (nákladem zřejmě vlastním, b. m., jen ve jmenované první a druhé knize čtvercového formátu bez paginace „text a ilustrace © Michal Černík, 2003“ a „návrh obálky a grafická úprava © Michal Černík, 2023). Třetí kniha je nejběžnější knižní velikosti, jako frontispis jen „© Michal Černík, 2023“ na bílé přední desce jen černě název a jméno autora v poloobkroužení tahy černým štětcem připomínajícími hady, na rovněž bílé zadní text „www.michalcernik.cz“ a zas něco jako velký nasycený had s dlouhým jazykem. To vše i grafická úprava textu zřejmě též autorova práce.

FRANTIŠEK UHER

V detektivce často rozeznáme vyšetřovatele od pachatelů teprve na poslední stránce a odkládáme ji s pocitem promarněného času. S poezií to je snazší, nahlédneme, přečteme si pár veršů a jsme rádi za pocit, že nedržíme v ruce jenom nějaké tříčtvrteční housličky, nýbrž správně naladěný nástroj. Platí to také o poezii Martina Brože. Nikoli náhodou jsem zvolil název recenze. Slova festival důvěrného světla totiž pochází z jeho sbírky ANGLICKÝ ČAJ (Dauphin 2022, 76 str.)

MAREK ŘEZANKA

Francie hoří – a lze konstatovat, že jde o vyvrcholení léta trvajícího procesu. V Německu se v průzkumech na druhé místo na celostátní úrovni dostává AfD. Zelení a FDP se stávají marginálními. Němečtí i francouzští občané jsou navíc frustrováni válečnými aktivitami svých představitelů, kteří podporují eskalaci konfliktu na Ukrajině. Jak Macron, tak Scholz jsou symboly této politiky.

PAVOL JANÍK

Na rozdiel od viacerých pozorovateľov spoločenského života, ako aj od niektorých osobností v mojom (teda v pokročilom) veku, nemám nijaké politické ambície, preto si dovolím nemiestnu opovážlivosť. Vedie ma k tomu nová súťaž, v ktorej sa pretekári predháňajú nielen v kategórii, kto z nich bol už v útlej mladosti disidentom, alebo aspoň polovičným disidentom, ale aj v počte mesiacov pred 17. novembrom 1989, keď si trúfli verejne požadovať odchod sovietskych vojsk z vtedajšieho Československa.

JAN JELÍNEK

Na závěr 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) Karlovy Vary převzala z rukou jeho prezidenta Jiřího Bartošky Cenu za mimořádný přínos české kinematografii také herečka Daniela Kolářová. Diváci přitom povstali v sále ze sedadel a mohli se uplácat. Patřičně tak vzdali hold ženě, která za svůj život prokázala na divadelních prknech i na filmovém stříbrném plátně a na televizních obrazovkách umělecké kvality. Moderátor galavečera Marek Eben k jejímu ocenění zdůraznil: „Je to herečka, která má v sobě dar neuvěřitelnosti.“

KAREL SÝS

Když už čeští žurnalisté nevědí kudy kam, vynesou zdánlivě neotřesitelnou kartu: Zelenáč je přece Žid a tudíž nedotknutelný!

F. L.

V sobotu 1. července proběhla na zahradě jednoho domu ve středočeských Čísovicích již po čtyřicáté zvláštní akce. Sousedské posezení, jehož záminkou je oslava narozenin a svátku svého organizátora, známého básníka Aloise Marhoula, a náplní oslava poezie. Marhoul každoročně pozve nejen sousedy, ale i tvůrce všeho druhu, lidi od kultury i lidi podílející se na utváření životního stylu, bohatě je s pomocí rodiny pohostí a po několik hodin baví improvizovaným pásmem, na kterém se podílejí nejen přítomní básníci a hudebníci, herci a baviči, ale i zmínění odborníci. O tom, že tato symbióza funguje, svědčí nejenom počet ročníků této akce, ale i fakt, že dosud bezejmenná ulice, ve které básník bydlí, byla z iniciativy sousedů pojmenována podle postavy, pod jejímž jménem Marhoul pořádá, a sám jako jediný i porotuje, dnes již mezinárodní literární soutěž, kde se počet účastníků blíží stovce – Mobelovou ulicí.

Artefaktum.cz a centrum pro postižené Libereckého kraje ve spolupráci s libereckou ZOO vyhlásili letos v lednu XVIII. ročník celostátní soutěže o cenu Modrého slona.

JAN PŘECECHTĚL

Protiruské nálady postihly už i jídlo!